17-oji nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Kretingoje

Balandžio 24-28 d. visoje Lietuvoje šurmuliavo 17-oji nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Šiemet ji atsigręžia į lankytoją, tardama jam: „#tuesibiblioteka“.
Savaitės metu Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka kvietė savo lankytojus, bendruomenės narius į susitikimus su knygų autoriais. Šiemet į Kretingą pakviestos labai originalios, įdomios asmenybės, žavinčios savo talentu, nuoširdumu, triūsu: vaikų rašytojas Virgis Šidlauskas, farologas Aidas Jurkštas, poetas Mantvydas Leknickas.

Balandžio 24 d., pirmadienį, mažuosius kretingiškius aplankė rašytojas Virgis Šidlauskas. Vaikus nuotaikingam pokalbiui pakvietęs rašytojas, pats stebėjosi susirinkusių vaikų nuoširdžiu smalsumu, rimtais, linksmais ir suktais klausimais.

Autorius pristatė pirmąją savo knygą vaikams – „Ulfas ir stebuklinga barzda“. Ši knyga išleista visiškai neseniai – 2017 metų pradžioje, tad vaikai įdėmiai klausėsi V. Šidlausko pasakojimų. Paprašytas nupiešti knygos herojus, rašytojas lyg tikras iliustratorius plušo su Ulfo, Pelin Hudo, Degtuko ir egzotiškojo ulfopotamo paveikslais ir vaikų buvo puikiai įvertintas.

Balandžio 26 d., trečiadienį, į biblioteką rinkosi besidomintys Lietuvos istorija ar ieškantys nekasdieniškų temų, smalsūs naujovėms. Bibliotekoje knygą „Lietuvos švyturių istorija“ pristatė jos autorius Aidas Jurkštas. A. Jurkštas – farologas, švyturių istorijos tyrinėtojas, kolekcionierius, aistringas švyturių ir jūrinės kultūros puoselėtojas. Jo knyga – tai išsamus veikalas apie švyturius ir kitus navigacinius objektus, buvusius ir esamus dabartinėje Lietuvos teritorijoje.

Nors Kretinga įsikūrusi netoli Baltijos jūros, marinistinės kultūros žinių miesto žmonės neturi daug. Susitikimo metu susirinkusieji buvo nustebinti šios knygos autoriaus surinktų švyturių istorijos faktų gausa, kruopščiai ištyrinėta sritimi, knygoje pateikiama vertingų ir unikalių iliustracijų gausa. A. Jurkštas pripažino, jog šioje knygoje sudėtas daugiau nei dviejų dešimtmečių darbas.

Iš šio susitikimo kretingiškiai išėjo sužinoję mistiškų jūrinių statinių atsiradimo istorijas, kiek ir kokių švyturių yra stovėję Lietuvoje, kaip atrodė pirmieji švyturiai, kiek švyturių vis dar išlikę ir galime aplankyti.

Balandžio 27 d. vakaras buvo skirtas romantikos ir poezijos gerbėjams. Kretingiškius į susitikimą kvietė populiarus poetas, dar vadinamas socialinių tinklų fenomenu – Mantvydas Leknickas. Šis autorius išgarsėjo ir poezijos mylėtojų dėmesį atkreipė savo kūryba dalindamasis virtualioje erdvėje. Jo įrašai – apie meilę, santykius, savęs ieškojimą. Pasak paties autoriaus, jo tikslas – parodyti žmonėms gražiąją, šviesiąją gyvenimo pusę ir skatinti neslėpti savo jausmų, viešai kalbėti apie meilę.

Susitikimo metu M. Leknickas, teigė niekada neskaitantis savo kūrybos viešai, taip leisdamas kiekvienam pajusti ir interpretuoti tekstą savaip, per savo jausmų ir išgyvenimų prizmę. Rašytojas papasakojo apie savo kūrybos kelią, knygų „Kniedytos mintys“ ir „365 priežastys mylėti“ leidybą, kvietė kretingiškius pokalbiui ir lengvai diskusijai. Nenuostabu, jog šiltomis, jautriomis eilėmis besižavinčios moterys ir merginos skubėjo įsigyti autoriaus knygą kartu su autoriaus palinkėjimais ir autografu.

Birutė Naujokaitienė
Kretingos rajono savivaldybės