30 km už laisvę

30 kilometrų už laisvę Kretingos miškų keliais

Šeštadienio rytą, 10 val. prie Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos susirinko per 70 Laisvės kovų pažinimo „Už laisvę“ žygeivių. Žygio organizatorė vyresnioji bibliotekininkė darbui su jaunimu Brigita Barkauskaitė-Tamašaukė žygeiviams papasakojo, kaip kilo idėja organizuoti šį žygį ir kodėl būtent orientuojamasi į laisvės kovas.

„Minint Lietuvos šimtmetį, nusprendėme pakviesti visus į išskirtinį, patriotiškumą skatinantį – laisvės kovų pažinimo žygį „Už laisvę“. Tai viena iš projekto „Kultūros pažinimo maršrutas: laisvės kovos Kretingoje“ veiklų“,- kalbėjo projekto vadovė B. Barkauskaitė-Tamašauskė.

Taip pat žygeiviai sužinojo kokį pažangų laisvės kovų maršrutą rengia bibliotekos kolektyvas. Šiuo metu yra rengiamas laisvės kovų pažinimo maršrutas, kuris suteiks galimybe nuskaičius QR kodą išvysti Kretingos kraštotyrininko pasakojimą apie būtent tą vietą, kurioje jis yra.

Po projekto pristatymo žodis buvo suteiktas žygio vedliui, kraštotyrininkui Aurimui Rapaliui. Pristatęs žygio maršrutą vedlys visiems palinkėjo pasisemti stiprybės ir prisiminti, kokia didelė buvo partizanų auka, kad taptume stipriais lietuviais.

Trumpam stabtelėję ties Aukštkalvių mišku žygeiviai išgirdo pasakojimą apie Kardo rinktinės partizanų dislokacijos vietas bei kurioje vietoje stovi paminklas 1947 m. kautynėse su MGB žuvusiems partizanams atminti. Kraštotyrininkas Aurimas Rapalis pasidalino ne tik istorinėmis žiniomis apie partizanų gyvenimą, bet ir parodė nuotraukas, kuriose jie užfiksuoti.

Tęsiant žygį Aukštkalvių mišku ir braudamiesi pro medžių tankumyną, žygeiviai pasiekė vietą, kurioje ilgai slapstėsi Kardo rinktinės Kretingos kuopos partizanai Augustinas Kiesas-Jūra ir Juozas Zubernis-Ukmergis.

Toliau žygiuojant miško gilumos link, sustojime keliautojai susipažino su TV laidos „Praeities žvalgas“ vedėju Šarūnu Jasiukevičiumi. Keliautojas papasakojo, kaip išgyventi pirmąsias 72 val., jei prasidėtų karas. Pasak keliautojo, peilis, palapinsiaustė, kirvukas, virvė ir vaistinėlė yra reikalingi norint išgyventi pirmąsias 72 val. Žygeiviai išgirdo daug naudingos informacijos, kaip susiplanuoti maršrutą keliaujant vienam ar su šeima, įvertinti savo fizines galimybes ir kokie būtini daiktai žygyje. Įdomiausia buvo pamatyti, kaip atrodo žygeivio kuprinė, kurioje telpa daugiau negu 30 būtinų daiktų.

Diskusijai pasibaigus, žingsniuojant Vaineikių miško link žygeiviai sužinojo, kodėl šis miškas laikomas Kardo rinktinės partizanų respublika. Vaineikių miško glūdumoje, sustojime ties Kardo rinktinės štabo žūties vieta žygio dalyviai klausėsi partizanų karo klubo „Partizanas“ partizanų rekonstruktorių Ramūno ir Liutauro Svireckų pasakojimų ir diskutavo kuo ypatingi buvo šioje vietovėje besislapstantys partizanai. Suvalkijos partizanus atstovaujantys partizanų karo klubo nariai parodė ginklus, tipinę partizanų aprangą ir papasakojo daug įdomios informacijos apie partizanų gyvenimą.

Pasiekę žygio finišą – Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejų, paragavę kareiviškos košės, žygeiviai buvo pakviesti dalyvauti ekskursijoje po muziejaus teritoriją.

Vakarą žygeiviai užbaigė žiūrėdami komiko Olego Šurajevo filmą „Grąžinti nepriklausomybę“. Filmo peržiūroje taip pat dalyvavo vietiniai gyventojai ir kiti šio naujo filmo gerbėjai.

Daugiau informacijos apie vykdomo projekto veiklas rasite Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos svetainėje kretvb.lt 

Projekto „Kultūros pažinimo maršrutas: laisvės kovos Kretingoje“ rėmėjai:

Kretingos herbas
Kretingos herbas
LR Kultūros Ministerija
LR Kultūros Ministerija
LT Kultūros taryba
LT Kultūros taryba

Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus


Viešosios bibliotekos informacija

Similar Posts

Parašykite komentarą