Apdovanojimai „Išminties marės“ ir „Jonvabalis“ už bibliotekų puoselėjimą ir meilę knygai

Šeštą kartą Klaipėdos krašto bibliotekininkams ir bibliotekoms bus įteikti Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos direktoriaus Juozo Šikšnelio įsteigti apdovanojimai „Išminties marės“ ir „Jonvabalis“. Nuo 2012 metų teikiami apdovanojimai yra padėka regiono bibliotekoms ir bibliotekininkams už produktyvią veiklą.

„Išminties marės“ skiriamos regiono savivaldybės viešosioms bibliotekoms ar jų filialui pelniusiam pripažinimą tiek bendruomenėje, tiek regiono kolegų tarpe už kultūros puoselėjimą ir sklaidą bei tradicinės ir inovatyvios veiklos derinimą. Apdovanojimas „Jonvabalis“ – skiriamas bibliotekininkui už skaitymo skatinimą, meilės knygai ugdymą ir aktyvią veiklą buriant bendruomenę.

Šiais metais nominacija „Išminties marės“ atitenka Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos Veiviržėnų filialui už tradicijų puoselėjimą bei naujų, patrauklių darbo formų taikymą skatinant skaitymą bei organizuojant įdomius, prasmingus, vartotojų poreikius atitinkančius kultūrinius, edukacinius, informacinius renginius, bendradarbiavimą su bendruomene.

Veiviržėnų biblioteka kasmet kviečia bendruomenės narius dalyvauti geriausios metų knygos rinkimuose, valstybinių ir kalendorinių švenčių renginiuose, knygų pristatymuose, edukaciniuose užsiėmimuose, teminėse parodose. Klaipėdos rajono J. Lankučio viešosios bibliotekos Veiviržėnų padalinys keletą metų iš eilės pateikia projektą Klaipėdos rajono etninės kultūros plėtros programai ir gauna finansavimą etniniams projektams vykdyti. Biblioteka palaiko glaudžius santykius su įvairiomis įstaigomis ir organizacijomis. 2017 m. Veiviržėnų biblioteka organizavo „Pozityvios tėvystės“ mokymus su Klaipėdos rajono socialinės rūpybos skyriumi. Renginio metu tėvai iš įvairių socialinių sluoksnių sužinojo, kaip išauklėti drausmingus, bendraujančius, mokančius valdyti emocijas vaikus. Taip pat 2017 metais Veiviržėnų biblioteka su Klaipėdos rajono amatų centru rengė naują programą, kurios tikslas – integruoti neįgaliuosius į visuomenę, suteikti jiems galimybę mokytis, dalyvauti įvairiose užsiėmimuose, susitikimuose su knygos kūrėjais. Bibliotekoje skiriamas nemažas dėmesys ir vaikų ugdymui. Ketvirtus metus vykstančiame raiškaus skaitymo konkurse darželinukai ir pradinukai skatinami skaityti, puoselėti savo gimtąją kalbą. Veiviržėnų biblioteka – tai ne tik biblioteka, kurioje galima skaityti knygas, bet ir miesto traukos centras, vienijantis po savo stogu įvairaus amžiaus žmones ir organizacijas.

Kita nominacija – „Jonvabalis“ – atitenka už meilę knygai, puikias iniciatyvas, aktyvų bendradarbiavimą su bendruomene bei visuomeninėmis organizacijomis, nenuilstamą skaitymo skatinimą originaliomis iniciatyvomis Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Veliuonos filialo bibliotekininkei Violetai Šoblinskaitei – Aleksai.

Veliuonos filiale rašytoja Violeta Šoblinskaite – Aleksa dirba nuo 2016 m. Ji plačiai atvėrė bibliotekos duris visiems, ieškantiems ir naujovių, ir tradicinio žodžio. Per metus dvigubai padaugėjo narių socialiniuose tinkluose skaičius. Bendruomenė įprato, kad per socialinius tinklus galima sužinoti visą reikiamą informaciją apie bibliotekos naujoves ar renginius. Vis daugiau lankytojų pritraukia Šarūno Šimulyno memorialinė ekspozicija, Violetos Šioblinskaitės iniciatyva įrengta bibliotekos filialo Židinio salėje. Bibliotekininkė 2017 m. kartu su Antano ir Jono Juškų gimnazija pradėjo vykdyti projektą „Lietuvių kalbos ir literatūros“ pamokos. Bibliotekininkė daug dėmesio skiria ir darbui su vaikais. Jos iniciatyva į Veliuoną bei Raudonę buvo atvežtas Stalo teatro spektaklis „Pasaka apie karalius“. Pas pačius mažiausius į vaikų darželius du kartus per mėnesį ateinanti Pasakų bobutė (Violeta Šoblinskaite) vaikams per metus perskaitė 36 pasakas. Kalbos kultūros metams paminėti V. Šioblinskaitė organizavo puikias popietes „Pilna širdis lietuviškų žodžių“, „Kalba – mūsų namai“. Kiekvieną pirmadienį bibliotekininkė vyksta aplankyti neįgaliųjų ir senyvo amžiaus skaitytojų – ji pralekia visas Veliuonos apylinkes ir išdalija lauktuves – knygas ir kitus leidinius, kad žodžio šviesa džiugintų visus. Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Veliuonos filialo bibliotekininkė V. Šoblinskaitė yra kūrybinga, ieškanti būdų, kaip pritraukti skirtingo amžiaus grupių, poreikių lankytojus ir tai atsispindi vykdomose veiklose.

Pretendentus apdovanojimams „Išminties marė“ ir „Jonvabalis“ teikia bibliotekos, jų vadovai, darbuotojai.

Apdovanojimą „Išminties marės“ jau pelnė Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio, Pagėgių savivaldybės, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės, Šilutės rajono savivaldybės F. Bajoraičio, Šilalės rajono savivaldybės, Kretingos rajono savivaldybės  Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos. Apdovanojimą „Jonvabalis“ pelnė – Tauragės rajono savivaldybės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Pagramančio filialo vyr. bibliotekininkė V. Baltušienė, Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Traksėdžių filialo bibliotekininkė V. Paldauskienė bei Šilalės savivaldybės viešosios bibliotekos Pajūrio filialo bibliotekininkė R. Griškienė, Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Vydmantų filialo vedėja R. Girskienė, Jurbarko savivaldybės viešosios bibliotekos Vadžgirio filialo bibliotekininkė E. Žievienė, Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėja R. Norvilienė.

Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos informacija