Bendradarbiaujančių ir kuriančių bendruomenių rezultatas – gidas kraštui pažinti

img_20160831_1547052016 m. rugpjūčio 31 d. bibliotekos darbuotojai dalyvavo Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos vykdomo projekto „Bendradarbiaujančios ir kuriančios bendruomenės – krašto pažinimui“, kurio partnere yra ir Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka, pabaigos renginyje. Renginyje Klaipėdoje taip pat dalyvavo projekto partneriai ir rėmėjai, prisidėjusių bendruomenių nariai, bibliotekos globėjas Klaipėdos miesto meras V. Grubliauskas, Kultūros ministerijos atstovas L. Mikelevičius.

17 mėnesių buvo tęsiama „Krašto paveldo gido“ veikla – jo interaktyvusis žemėlapis www.krastogidas.lt pradėjo veikti ir Kretingos rajone. Šio žemėlapio ar to paties pavadinimo (angl. – Klaipeda Heritage Guide) mobiliosios programėlės, kuri sukurta projekto metu ir ją surasti bei parsisiųsti galima iš Google Play parduotuvės, pagalba po Kretingą galima keliauti 5 maršrutais ir aplankyti 46 objektus, apie juos informaciją skaityti keturiomis kalbomis – lietuvių, anglų, vokiečių ir rusų. Renginio metu kretingiškiai pristatė pusantrų metų partnerystės projekte rezultatus, o taip pat bibliotekininkų sukurtą nuotaikingą trumpą filmą apie kelionę vienu iš Krašto paveldo gido maršrutų Kretingoje.

img_20160831_152639Krašto paveldo gidą Kretingos rajone kūrė Kretingos Viešosios bibliotekos darbuotojai – ieškojo informacijos, sprendė, kokius lankytinus objektus pateikti keliautojams, rengė straipsnius apie juos, fotografavo, sudarė maršrutus objektams pažinti, ir šią informaciją įkėlė į Krašto paveldo gido interaktyvųjį žemėlapį, kuris veikia jau nuo metų pradžios ir juo galima naudotis tiek kompiuteriu, tiek mobiliaisiais įrenginiais.

Sukurtas Kretingos krašto interaktyvus žemėlapis Krašto paveldo gide buvo pristatytas Kretingos rajono bendruomenei įvairiomis formomis. Buvo vykdomi edukaciniai užsiėmimai, mokymai, įvairūs pristatymai, skelbiami konkursai. Vykdant šias veiklas apie Krašto paveldo gidą sužinojo per 400 įvairaus amžiaus Kretingos rajono gyventojų.

Jaunimui ir suaugusiesiems edukaciniai užsiėmimai buvo vykdomi Viešojoje bibliotekoje, Vydmantų, Kartenos, Darbėnų bei Salantų miesto filialuose, vykta į J. Pabrėžos universitetinę gimnaziją, Kretingos technologijos ir verslo mokyklą. Dalyviai supažindinti su Krašto paveldo gido svetainės turiniu, interaktyviuoju žemėlapiu, mobiliąja programėle, objektais ir maršrutais.

Kretingos rajono pedagogų švietimo centre Krašto paveldo gidas pristatytas Trečiojo amžiaus universiteto studentams, mokyta, kaip juo naudotis planšetiniuose kompiuteriuose. Taip pat šis gidas pristatytas Kretingos rajono turizmo informacijos, Salantų regioninio parko direkcijos, Kretingos muziejaus darbuotojams, rajono mokyklų vadovams, Kretingos rajono savivaldybės Tarybos nariams.

Gido viešinimo metu buvo išdalinta daug informacinės medžiagos – skrajučių, pieštukų, bloknotų, atšvaitų ir kt. atributikos, kuri pažymėta Krašto paveldo gido skiriamaisiais ženklais ir QR kodais, kuriuos nuskaičius savo mobiliaisiais įrenginiais, nukreipiama tiesiogiai į Krašto paveldo gido interneto svetainę ar mobiliąją programėlę.

Nebuvo pamiršti ir mokymų dalyviai – jų metu jie ne tik išmoko naudotis kompiuteriais ir išmaniaisiais įrenginiais, bet ir sužinojo, jog keliauti Kretingoje galima išmaniai, o bendradarbiaujant su Moterų informacijos ir mokymo centru buvo organizuoti mokymai planšetiniais kompiuteriais moterims.

Patiems jauniausiems Krašto paveldo gidas siūlo žaisti edukacinį žaidimą „Žaliapėdis“, kurį parsisiųsti galima taip pat iš Google Play. Tiesa, padėdami žaliam žmogeliukui skristi toliau, vaikai pažins tik Klaipėdos senamiestį, nes ten Žaliapėdis pametė laivo bateriją, kurią jam reikia padėti surasti. Šis žaidimas – taip pat yra projekto, buriančio bendruomenes, dalis.

Šiuo metu Krašto paveldo gido maršrutai veda Klaipėdos miesto, Pajūrio regioninio parko, Kretingos ir Plungės rajono lankytinomis vietomis, supažindindami su juose sutinkamais objektais – gamtos, kultūros, istorinio, mitologinio, archeologinio paveldo bei kitais lankytinais objektais – skulptūromis, paminklais, gatvėmis, pastatais, aikštėmis ir kt.

Krašto paveldo gidas – išmanus, patogus naudoti, funkcionalus produktas keliaujantiems, arba galintis būti jiems pagalbininku ir geru draugu pažinimo kelyje. Tad pasibaigus projektui, Krašto paveldo gido kūrimas nesibaigs. Projektas tik davė pradžią bendruomenėms susiburti bendram darbui kraštui pažinti.

Asta Kuktorovienė
Kretingos rajono savivaldybės