Bibliotekoje – vyskupo Motiejaus Valančiaus jubiliejui skirtas „Taško teatro“ pasirodymas ir holograma

Birželio pirmoje pusėje kretingiškiai tradiciškai švenčia savo miesto gimtadienį. Kretinga šiemet įkopė į 769-uosius. 2021-aisiais taip pat sukako 220 metų, kai gimė vyskupas Motiejus Valančius. Tad birželio 9-ąją kretingiškiai ir miesto svečiai buvo pakviesti į hologramos, skirtos Motiejaus Valančiaus jubiliejui paminėti, atidarymą bei įsiklausyti į modernų, žiūrovų dėmesį pritraukusį „Taško teatro“ pasirodymą.

Unikalios hologramos atidarymas

Renginyje Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka vyskupo Motiejaus Valančiaus kilmę ir biografiją pristatė interaktyviu būdu – holograma. Joje – iš mažo taškelio Kalnalyje, kur buvo pakrikštytas būsimasis vyskupas, nušvinta Lietuva. Tai didžiulio M. Valančiaus indėlio šviečiant ir auginant Lietuvą simbolis. „Kuriant hologramą didžiausias dėmesys buvo skirtas vyskupo vizualizacijai sukurti. Atkurti žmogų iš išlikusių nuotraukų, neturint įvairių rakursų profilio nuotraukų, – sudėtinga. Tai kartais atrodė į neviltį vedantis sprendimas“, – įspūdžiais dalijosi Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė. Nuo šiol vyskupo M. Valančiaus holograma Kretingos miesto gyventojus ir svečius džiugins kasdien, ją galima išvysti Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos pirmo aukšto fojė.

Šiuolaikinė teatrinė kompozicija

Ypatingą vyskupo Motiejaus Valančiaus svarbą krašto žmonių kultūros formavimuisi atskleidė „Taško teatras“, panaudojęs teatrinę instaliaciją ir įvairius muzikos žanrus. Šiuolaikine teatrine kompozicija siekta aktualizuoti Motiejaus Valančiaus literatūrinį palikimą, suteikiant galimybę vietos bendruomenių nariams pažinti istorinę asmenybę šiandienos kontekste. Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus biblioteka, vyskupo vardu pavadinta nuo 1997 m., nuolat siekia įprasminti Motiejaus Valančiaus įtaką ne tik Žemaitijos kultūrai, bet ir visos Lietuvos raštijai, grožinės kūrybos pradžiai, todėl šiemet buvo nuspręsta visuomenei priminti iškilios XIX a. asmenybės nuopelnus šalies dvasiai, kultūrai, literatūrai.

Klaipėdoje veikiančio „Taško teatro“ parengta judesio, garso ir žodžio interpretacija, padedanti atskleisti esminius Motiejaus Valančiaus kūrybos aspektus – prikaustė klausytojų žvilgsnius. Sujungtoje klasikinės ir šiuolaikinės kūrybos teatrinėje kompozicijoje originaliai atskleista vyskupo Motiejaus Valančiaus personalija ir istoriniai faktai, lėmę Kretingos krašto raidą. Parengtą pasirodymą rugsėjo mėnesį planuojama demonstruoti ir kitose Kretingos rajono vietovėse, – bibliotekos filialuose: Vydmantuose, Salantuose, Darbėnuose, Kartenoje bei Nasrėnų kaime įkurtame Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje.

Mero sveikinimas kretingiškiams ir miesto svečiams

Renginio metu susirinkusius svečius sveikinęs Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius džiaugėsi išvydęs unikalią hologramą, skirtą vyskupo Motiejaus Valančiaus ir Kretingos miesto gimtadieniui įprasminti. Mero teigimu, Kretingos kultūros įstaigos ypatingai prisideda prie miesto vardo garsinimo ir žymių, istorinį palikimą menančių asmenybių įprasminimo. Šiemet ypatingai džiaugiamasi galimybe atverti kultūros įstaigų duris ir palengvėjus karantino sąlygoms pakviesti lankytojus į miesto šventei ir Šv. Antano atlaidams paminėti skirtus renginius.

Projektą „Renginių ciklas „Motiejaus Valančiaus kūryba nūdienos kontekste“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kretingos rajono savivaldybė.

Nuotraukos: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka, Kretingos rajono savivaldybė