Devintojo leidinio – „Skuodo grafystė“ sutiktuvės Skuode

Spalio 27 d. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos skaitykloje vyko Juozo Vyšniausko kraštotyrinės knygos „Skuodo grafystė“ pristatymas. Simboliška, kad Simono Daukanto gimimo metinių išvakarėse, jo vardo premijos įteikimo dieną buvo  pristatoma 2011 metų 12 –ojo šios premijos laureato, Skuodo garbės piliečio, Skuodo  rajono savivaldybės tarybos nario, žurnalisto, tautodailininko, kraštotyrininko, ilgamečio „Mūsų žodis“ laikraščio redaktoriaus naujai išleista knyga.

Tai devintasis kraštotyrinis šio autoriaus leidinys. Prieš tai buvo išleisti šie leidiniai: „Mano gimtasis Klauseikių kaimas“, „Skuodas: kuršių ir žemaičių žemė“, „Skuodo žemė“, „Skuodo žemės žmonės“, „Skuodo žemės šviesuoliai“, „Dvaras prie Aleksandrijos“, Gydytojas Vaclovas Intas“ (šis leidinys parašyta skartu su seserimi Marija Jankauskiene), „Fotografija Klauseikių kaime 1905-2012 metais“.

Į Knygos ‚Skuodo grafystė“ sutiktuves susirinko gausus Juozo Vyšniausko kūrybos gerbėjų – Skuodo rajono valdžios atstovų, literatų, draugų, giminių ir kt. būrys.

Juozas Vyšniauskas yra iš tų žmonių, kurie jaučia pareigą surinkti po kruopelytę informaciją ir užfiksuoti savo krašto istoriją, aprašyti apylinkes, Skuodo kraštą garsinusius ir garsinančius žmones. Jis nuolatinis mūsų bibliotekos bičiulis, renginių dalyvis, kraštotyrinės informacijos ieškotojas. Jis negaišta veltui laiko – į talką pasikvietęs žmoną Liudą, naujam gyvenimui prikėlė Kaunackių dvarą. Juozas Vyšniauskas taip pat buvo ir pirmasis Skuodo žemaičių draugijos vadovas, žemaitiško laikraščio „A mon sakā „ vienas iš leidėjų. 1992 m. – vienas Skuodo muziejaus steigėjų.

Knygos pristatymo metu buvo galima susipažinti ir su ankstesniais autoriaus kraštotyriniais leidybiniais darbais. Juozas Vyšniauskas įdomiai papasakojo knygos atsiradimo istoriją, apie jos leidimo sunkumus. Autorius labai dėkingas žmonai Liudai, nes jos pastangomis ir lėšomis rugpjūčio mėnesį. spaustuvėje „Druka“ 100 egz. tiražu išleista jo knyga „Skuodo grafystė“.

Jos turinyje labai įdomūs kraštotyriniai straipsniai: „Kuo įdomi ir nepakartojama Skuodo žemė?“, „Ką mena švedkapiai ir žuvėdų tvenkiniai?“, „Kodėl žemaitis nepaklusnus, užsispyręs?“, „Skuodo grafystė“, „Evangelikai Skuodo istorijoje“, „Skouda boužė“, „Kur kalvelė, ten dvaras“, „Traukiniu iš Klaipėdos į Kauną – pro Skuodą“, „Malūno ir kino teatro savininkas“, „Mokytoja iš Gintalaičių bajorkaimio“. Knygoje – 132 fotografijos-iliustracijos.

Naujos knygos išleidimo proga autorių sveikino LR Seimo narė Levutė Staniuvienė, Skuodo rajono savivaldybės tarybos mero pavaduotoja Daiva Budrienė, Skuodo rajono savivaldybės tarybos narys Stasys Vainoras, Skuodo muziejaus direktorė Aldona Ozolienė, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos vardu – Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Strakšytė. Meno mokyklos mokytojų kolektyvas Juozą Vyšniauską pasveikino muzikiniu kūriniu.

Giminių vardu kalbėjo autoriaus sesuo Marija Jankauskienė, sakydama, jog brolis yra jų giminės pasididžiavimas. Neabejingi liko ir šeimos draugai – gydytojai Gražina ir Danielius Vekteriai, bičiulis tautodailininkas, medžio drožėjas NapaleonasReimontas ir kt.

Vėliau visi norintys galėjo įsigyti knygų su autoriaus autografu bei prie kavos puodelio su juo betrapiškai pabendrauti, sužinoti apie tolesnius kūrybinius planus, apie jo laukiančias naujas paieškas tyrinėjant bei užrašant ateities kartoms istorinius, mūsų gimtąjį Skuodo kraštą liečiančius faktus.

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus informacija