Europos diena Kretingos bibliotekoje: „Vienybėje ateitis“

Paskaita2016 m. gegužės 9-12 dienomis Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka kvietė švęsti Europos dieną „Vienybėje ateitis“. Šventės renginius rėmė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Kaip ir kasmet, organizuojant šventę miesto gyventojams, buvo siekiama plėsti bendruomenės žinias, skatinti domėjimąsi Europos Sąjungos šalimis, jų kultūriniais, geografiniais ypatumais, didinti piliečių solidarumo jausmą bei skatinti nebūti abejingiems aktualioms šių dienų problemoms Europos ir pasaulio mastu.

Gegužės 9-ąją visoje Europos Sąjungoje minima Europos diena. Tai šventė simbolizuojanti Europos taiką  ir vienybę. Europos dieną kasmet švenčia tūkstančiai žmonių: klausosi koncertų, dalyvauja ekskursijose, diskusijose ir kituose renginiuose, per kuriuos skleidžiama informacija apie Europos Sąjungą.

Gegužės 9 d. Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Edukacijos centre vyko edukaciniai robotikos užsiėmimai „Europos šalių šeima“. Užsiėmimuose dalyvavo VšĮ Kretingos Pranciškonų gimnazijos ir Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos 6 klasių mokiniai. Per patrauklią, kūrybišką ir aktyvią veiklą vaikai buvo supažindinti su Europos Sąjunga. Moksleiviai kartu su „Išmaniąja mokykla“ technikos pagalba kūrė robotus, kuriuos pavadino Europos Sąjungos šalių vardais. Įdomiausia vaikams buvo juos valdyti pultelio pagalba ir varžytis virvės traukimo, futbolo ir ringo rungtyse. Pasivaržę ir parungtyniavę šeštokai atsakinėjo į viktorinos klausimus apie Europos Sąjungos nares. Vaikai turėjo galimybę prisiminti Europos Sąjungos istoriją, šalis, simbolius. Daugiausia teisingų atsakymų žinantys dalyviai buvo apdovanoti specialiais bibliotekos prizais.

Europos dieną Kretingos vasaros estradoje pirmą kartą svečiavosi pripučiamas lauko kino teatras. Šis netradicinis filmo žiūrėjimo būdas paskatino kretingiškius susiburti, susivienyti ir turiningai praleisti laiką. Kretingiškiams buvo pristatyti ir trumpi informaciniai video filmukai apie Europos Sąjungos tinklo veiklas Lietuvoje, ES piliečių teises, galimybes ir pan.

Gegužės 12 d. vyko paskaita-diskusija „Migracija – iššūkis: kaip jį supranta ir vertina lietuviai“. Klaipėdos universiteto socialinės geografijos katedros dėstytoja lekt. dr. Aleksandra Batuchina apibūdino problemas, su kuriomis susiduria pabėgeliai atvykdami į Lietuvą, kokia padėtis yra Lietuvoje esančiuose Pabradės ir Ruklos pabėgėlių centruose, ko siekia pabėgėliai emigruodami, atkreipė dėmesį į žiniasklaidos formuojamą neigiamą nuomonę bei objektyviai papasakojo apie realią problemos padėtį. Pasak lektorės „Bėgantiems nuo karo, nuo pavojų žmonėms turime moralinę pareigą padėti. Svarbiausia yra mąstyti  racionaliai ir humaniškai, o nepasikliauti tik neigiama žiniasklaidos formuojama nuomone“.

Europos dienos renginiuose dalyvavo įvairaus amžiaus bendruomenės nariai, kurie buvo įtraukti į aktyvią, šviečiamąją ir kūrybinę veiklą, kuri leidžia labiau pažinti Europą ir įprasminti šios šventės reikšmę.

Inga Tirevičiutė
Kretingos rajono savivaldybės
M.Valančiaus viešosios bibliotekos
Vyresn. bibliotekininkė projektinei veiklai ir atstovavimui