Interneto portalo, skirto žemaičių kalbai mokytis, pristatymai Palangoje, Mažeikiuose bei Gargžduose

DSCF6373Balandžio mėnesį įvyko trys interneto portalo, skirto žemaičių kalbai mokytis ir sukurto pagal Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešosios bibliotekos vykdomą projektą „Žemaičių kalba – 7/24“, pristatymai: Palangoje, Mažeikiuose bei Gargžduose.

Kaip jau rašyta, Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešosios bibliotekos vykdomam projektui „Žemaičių kalba – 7/24“, pateiktam, atsiliepiant į Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos bei LR kultūros ministerijos kvietimą teikti paraiškas bibliotekų projektų daliniam finansavimui gauti, skirtas Bilo ir Melindos Geitsų fondo bei minėtos ministerijos finansavimas. O projekto pradžia paskelbta dar pernai birželio 9 d. Tada bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje prasidėjęs renginys baigėsi obelaitės Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos sodelyje pasodinimu. Tikėta, kad, jeigu medelis prigis, sėkmingai bus įgyvendintas ir projektas – bus sukurtas vartotojams patrauklus informacinis portalas, leisiantis susipažinti su žemaičių kalbos raidos istorija, gramatika, paskaityti žemaitiškai rašančių autorių kūrybos. O lapkričio 27-ąją jau susirinkta į portalo krikštynas. Ten, kur jos įvyko, t. y. Skuodo meno mokykloje, buvo galima išbandyti edukacinius žaidimus, pasiklausyti pranešimo apie žemaičių gramatikos ypatumus, žemaitiškos grožinės kūrybos (renginyje dalyvavo ir garbingų svečių: portalą kūrusios UAB „Paprastas sprendimas“ iš Vilniaus vadovas Vaidas Jokubauskas bei žymus bardas Andrius Kulikauskas. – D. Z.). Pastarosios naujajame portale publikuojama įvairiausių žanrų visos Žemaitijos kūrėjų. Tad ne tik mūsų rajone vartojamomis šiaurės žemaičių telšiškių bei kretingiškių patarmėmis – taip pat pietų ir mažai belikusių vakarų žemaičių.

Norisi priminti, jog žemaičių kalbos naujajame portale galima mokytis nuotoliniu būdu – per pamokas, vedamas Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos mokytojos metodininkės Zinos Piekuvienės, ir, kaip minėta, per edukacinius žaidimus. O juos žaisti tikrai verta: surinkę daugiausiai taškų apdovanojami kiekvieną mėnesį. Portalo adresas http://www.zemaiciukalba.lt/.

Idėją sukurti interneto portalą mokytis žemaičių kalbai Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešajai bibliotekai padėjo įgyvendinti minėto projekto partneriai – Skuodo žemaičių draugija bei Skuodo literatų klubas „Nojus“, bičiulis – Skuodo P. Žadeikio gimnazija. Informacinis rėmėjas – Skuodo rajono laikraštis „Mūsų žodis“.

O štai balandžio 20 d. portalas pristatytas Palangoje. Tai miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje padarė projekto “Žemaičių kalba – 7/24“ vadovė, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Renata Griciūtė, vyriausioji metodininkė Gražina Daukantienė bei vyresnioji bibliotekininkė-LIBIS administratorė Aušra Tiškienė. Joms padėjo žemaitiškai rašantys skuodiškiai literatai, kurių kūrybos galima rasti minėtame portale: Lenkimų šviesuolis, kraštotyrininkas, kelių knygų autorius Leonas Rimeikis, Skuodo P. Žadeikio gimnazijos moksleivis Auksius Račkus bei šių eilučių autorė. Pastaroji ne tik paskaitė respublikiniame tarmiškos kūrybos konkurse geriausiu kūriniu pripažintą savo eilėraštį, bet ir susirinkusiuosius supažindino su žemaičių kalbos patarmių skirtumais bei gramatikos ypatumais. Prie skuodiškių prisidėjo Palangoje gyvenantis respublikinio tarmiškos kūrybos konkurso nugalėtojas mokinių grupėje Kazimieras Eglynas bei literatė iš Šventosios Renata Kuršytė. Duetas iš Klaipėdos “Aušlavis” – Valentinas Kaklys ir Emilija Vrubliauskienė – padainavo dainų žemaitiškais R. Kuršytės tekstais. Tie, kurie netingėjo, galėjo pažaisti pristatomame interneto portale esančius edukacinius žaidimus ir laimėti prizų. Na, o palangiškis Algimantas Želvys pasidalijo prisiminimais iš Mosėdžio – kadaise čia veikusios Skuodo gimnazijos.

Kitą dieną, balandžio 21-ąją, portalo pristatymas įvyko Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Ten vietoje L. Rimeikio nuvyko skuodiškis literatas, lituanistas, bibliotekininkas Donatas Žvaginis, o vietoje A. Račkaus – minėtos Skuodo gimnazijos abiturientė, jaunoji bardė Živilė Mackevičiūtė. Be jos atliekamų žemaitiškų dainų dar vieną padainavo ir savo tarmiškos kūrybos paskaitė mažeikiškė literatė Janina Butnorienė.DSCF6373

Na, o balandžio 27 d. interneto portalas pagal projektą „Žemaičių kalba – 7/24“ pristatytas Gargžduose, Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešojoje bibliotekoje, susirinkusiems viso rajono bibliotekininkams. Į jiems skirtą renginių pynę įsiliejo jau kur kas didesnis būrys mūsų rajono atstovų: minėtos trys bibliotekininkės, šių eilučių autorė, Leonas Rimeikis, Auksius Račkus, skuodiškė literatė Adelė Mosteikienė, literatas bei dainų kūrėjas ir atlikėjas iš Laumių kaimo Napoleonas Reimontas bei šmaikščioji Palergonija (Danguolė Pauliuvienė) iš Šatraminių. Tad ne tik kalbėta apie žemaičių gramatiką, skambėjo tarmiška autorinė kūryba, bet ir dainos, žaisti minėti edukaciniai žaidimai. Čia, kaip niekur kitur, susirinkusieji buvo aktyvūs ir panoro atlikti užduotis ne kolektyviai – radosi net trys poros pasišovusių išbandyti savo jėgas savanorių. Tad jie neliko be prizų.

Šie interneto portalo pristatymai ne paskutiniai – žadama į juos pakviesti ir kituose Žemaitijos miestuose.

Dalia ZABITIENĖ