Išleistas etnokultūros metraštis „Palangos langai“

Autoriai

Palangos viešojoje bibliotekoje bendruomenei pristatytas pirmasis kurorto etnokultūros metraščio „Palangos langai“ numeris. Tai Palangos miesto etninės kultūros plėtros programos priemonė.

Palangos krašto istorija ir kultūra labai vertingos. Čia susilieja žemaičių, Klaipėdos krašto, kuršininkų (Šventosios latvių) ir kitų etnografinių regionų kultūros paveldas. Dar išlikusios šių etnografinių regionų tarmės, tradicijos, papročiai, šventės, gyvensenos prie jūros ypatumai, charakteringi verslai.

Metraštį sudaro: Viktorijos Ziabrevos straipsnis apie Palangos kraštotyrininkų, kuriems vadovavo pedagogė, kraštotyrininkė Emilija Adiklienė (1906–1993), tuometinės Lietuvos TSR Paminklų apsaugos ir kraštotyros draugijos Palangos skyriaus pirmininkė, veiklą: eksponatų muziejui kaupimą, kraštotyrinių parodų organizavimą ir archeologinį rinkinį Palangos kurorto muziejuje; E. Adiklienės rankraštiniai darbai apie žolininkę Zuzaną Rūtytę-Kaunienę ir statybininką Igną Vilką; keletas publikacijų apie Palangos progimnaziją ir jos auklėtinius, Palangos vidurinės mokyklos pedagogo Algimanto Želvio veiklą. Muzikos kultūros tradiciją iliustruoja straipsniai apie etnografinį ansamblį „Mėguva“ ir Palangos orkestrą. Literatūros skyriuje publikuojamas Jolantos Klietkutės straipsnis apie Palangoje gyvenusią ir kūrusią Eleonorą Bucevičienę (1885–19??), E. Bucevičienės tekstas apie Palangą bei rusų rašytojo, publicisto Aleksandro Engelmejerio (1854–1919) lankymosi Palangoje įspūdžiai. 2018 m. minėjome Lietuvos šimtmečio sukaktį. Tai progai skirtas straipsnis apie Palangos viešojoje bibliotekoje parengtą parodą „Palanga šimtmečio verpetuose“. Leidinys „Palangos langai“ gausiai iliustruotas nuotraukomis.

Metraštį pristatė bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys. Apie palangiškių Vilkų šeimos fotopaveldą pasakojo fotografas, kino operatorius Eugenijus Macius; apie rašytoją Eleonorą Bucevičienę – Kretingos muziejaus darbuotoja Jolanta Klietkutė. Pedagogas Algimantas Želvys pasiūlė temą sekančiam metraščio numeriui – apie Palangos medinės architektūros puošybą.

„Palangos langus“ sudarė ir parengė Palangos viešosios bibliotekos darbuotojos Aura Banevičienė, Dainora Kaniavienė, Bronislava Spevakovienė.

Renginio metu bendruomenės nariai vylėsi, kad kitąmet bus išleistas sekantis Palangos etnokultūros metraščio numeris. Norisi tikėti, kad jų linkėjimai išsipildys.

Viršelis
„Palangos langų“ viršelis

Palangos viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė kraštotyrai Bronislava Spevakovienė

Nuotr. Eglės Mekuškienės