KLAIPĖDOS REGIONO BIBLIOTEKININKŲ EDUKATORIŲ IŠVAŽIUOJAMASIS PATIRTIES SKLAIDOS IR DISKUSIJŲ FORUMAS „BIBLIOTEKA – MOKYMOSI VISĄ GYVENIMĄ ERDVĖ BENDRUOMENEI“ SIEKIANT TARPTAUTINIO KONKURENCINGUMO

Valstybės pažangos strategijoje „Lietuva 2030“ mokymasis visą gyvenimą minimas kaip vienas pagrindinių veiksnių, užtikrinančių Lietuvos visuomenės pasirengimą pasaulio kaitai ir įgalinančių sumanios visuomenės kūrimą. Joje taip pat pabrėžiama, kad siekiant švietimo prieinamumo ir paslaugų įvairovės būtina stiprinti ne tik švietimo, bet ir kultūros įstaigų (muziejų, bibliotekų, meno veiklas vykdančių centrų ir kt.) darbuotojų kompetencijas teikti neformalaus ugdymo paslaugas. Valstybinėje švietimo  2013-2022 metų strategijoje svarbus vaidmuo numatomas mokymosi visą gyvenimą įvairovės skatinimui,  lanksčios prieinamumo sistemos kūrimui, mokymo kokybės užtikrinimui, bei  kultūros įstaigų galimybių dalyvauti mokymosi visą gyvenimą procese didinimui, kas padėtų užtikrinti neformaliojo ugdymo formų įvairovę, ypač aktualią regionuose.

Nei ekonominė krizė, nei kuklūs finansiniai ištekliai nesutrukdė Lietuvos bibliotekoms tapti ryškiausiu sėkmės pavyzdžiu šioje srityje. Bibliotekos kasmet visoje Lietuvoje mokymuisi suburia apie pusę milijono gyventojų. Čia vyksta daugybė įvairių projektų, skaitmeninio raštingumo, meno ir kitų gyventojų mokymą ir kūrybiškumą skatinančių užsiėmimų. Lietuvoje bibliotekos tęsia europinę tradiciją – skaičiuojama, kad Europoje bibliotekose kasmet mokosi apie 24 mln. žmonių. Mokymasis visą gyvenimą nuo pat pradžių iki dabar buvo ir išlieka aktualia švietimo, kultūros bendruomenės diskusijų tema tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos šalyse, nes   Europos Sąjungos šalyse (tame tarpe ir Lietuvoje) mokymosi visą gyvenimą procese dalyvaujančių  vidurkis dar išlieka gana kuklus -10,5 proc. Neformaliu būdu įgytų kompetencijų pripažinimas, socialinių gebėjimų ugdymas, mokymosi arčiau namų galimybių kūrimas, suaugusiųjų švietimo ir mokymo kokybės gerinimas ir toliau lieka probleminėmis mokymosi visą gyvenimą sritimis, kurioms turi būti skiriamas išskirtinis dėmesys. Poreikis keistis edukacinio darbo naujovėmis ir gerosios patirties pavyzdžiais, kurti novatoriškas, mokymąsi visą gyvenimą skatinančias paslaugas siekti bibliotekų konkurencingumo tarptautinėje erdvėje, skatina bendradarbiauti, diskutuoti šioje plotmėje su kitų šalių kultūros įstaigomis.

Š.m. rugsėjo 3 d. Klaipėdos regiono bibliotekininkų edukatorių grupė išvyksta pasisemti pasidalinti turima patirtimi ir pasisemti naujos į Slovėniją. Slovėnijos bibliotekose laukia dalykiniai susitikimai, diskusijos, pokalbiai, Pecha Kucha sesijos apie mokymosi visą gyvenimą poreikį, tendencijas Lietuvoje ir Slovėnijoje, bibliotekų atvirumą mokymuisi ir naujiems iššūkiams, bibliotekų perspektyvas vykdant edukacines veiklas ir skatinant tiek vartotojų, tiek pačių bibliotekininkų kūrybiškumą, iniciatyvumą.

Projektu siekiama aktyvinti mokymosi visą gyvenimą procesus Lietuvos bibliotekose skleidžiant turimą ir įgytą tarptautinę patirtį bei motyvuojant bibliotekininkus edukatorius kūrybiškiems sprendimams.

Projekto partneriai:   Izola  ir Kranj  viešosios bibliotekos (Slovėnija) yra pripažintos lyderės suaugusiųjų mokymo paslaugų srityje; Radovljica  viešoji biblioteka (Slovėnija) pasižymi kūrybiškomis edukacinėmis programomis ir skaitymo skatinimo projektais.