Knygų rašymas – tarsi prabangos prekė

dscf8806Spalio 27 d. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos skaitykloje ir Ylakių filiale vyko susitikimai su rašytoju, scenaristu, režisieriumi Alvydu Šlepiku, didelio tarptautinio dėmesio sulaukusio romano „Mano vardas –Marytė“ autoriumi.

Jo romanas „Mano vardas – Marytė“ jau išleistas vokiečių, lenkų, latvių kalbomis, o novelių rinkinys „Lietaus dievas“ netrukus pasirodys Baltarusijoje. Už eilėraščių rinkinius „Taika tavo kraujui“ ir „Tylos artėjantis“ A. Šlepikas pelnė Zigmo Gėlės ir J. Lindės-Dobilo premijas, už novelių knygą „Lietaus dievas“ – Petro Cvirkos literatūros premiją. Daugiausia apdovanojimų (Lietuvos rašytojų sąjungos, Jono Marcinkevičiaus, Patriotų premijos) sulaukė romanas „Mano vardas – Marytė“, skaitytojai jį išrinko geriausia 2012 metų knyga. Šiais metais už novelę „Violončelė“ autorius apdovanotas literatūrine Antano Vaičiulaičio premija.

dscf8781Pastaruoju metu A. Šlepikas vėl sugrįžo prie novelių rinkinio „Lietaus dievas“ (pirmą kartą išleistas 2005 m.) – papildė jį naujomis novelėmis ir šiais metais išleistas novelių rinkinys „Lietaus dievas ir kiti“.

Autorius atsiklausė susirinkusiųjų apie kokią knygą reikėtų kalbėti. Visi pageidavo kuo daugiau išgirsti apie romaną „Mano vardas – Marytė“. Tad pašnekesys apie skaudžias „vilko vaikų“ istorijas, suluošintus jų gyvenimus užtruko daugiau nei valandą. Kai kurie iš renginio dalyvių galbūt pirmą kartą išgirdo apie tuos šiurpius įvykius, kurie dėjosi Prūsijoje po II pasaulinio karo. Be to, rašytojas viską pasakojo labai įdomiai ir įtaigiai, tad po susitikimo jo mūsų bibliotekoje turimas knygas susitikimo dalyviai bemat išgraibstė. Anot A. Šlepiko, apie „vilko vaikus“ tik dabar pradėta kalbėti, ankščiau ši tema buvo tabu ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje.

Paklaustas, kaip jis suderina tiek daug kūrybinių veiklų: aktorystę, režisūrą, scenarijų, prozos kūrinių, eilėraščių rašymą, A. Šlepikas atsakė, kad visose išvardintose srityse reikalingas kūrybiškumas. Tik vienus darbus, prie kurių galbūt nelabai linksta širdis, tenka dirbti vien todėl, jog reikia užsidirbti ant duonos, pasirūpinti šeima, o knygų rašymas tai lyg ir savotiška prabanga, už kurią rašytojams nelabai norima solidžiau sumokėti. Rašymas – tai tarsi savotiška aistra, kuri teikia malonumą net ir tada, kai rašančiam už darbą tenubyra skatikai.

Rašytojas užsiminė, jog šiuo metu yra užmezgęs apmatus iš karto dviems romanams. Vienas iš jų kuriamas pagal sovietinės armijos šauktinio dienoraščius, kitas – apie stebuklingąją Ukrainos miesto Lucko ikoną, kurios nuotykiai prasideda ankstyvaisiais viduramžiais ir tęsiasi iki šių dienų. Kadangi norint parašyti šį romaną, reikės surinkti daug istorinės informacijos, jo rašymas gali užtrukti keletą metų. Todėl, anot rašytojo, tikriausiai pirmiau pasaulį išvys romanas apie kareivėlio nuotykius sovietinėje armijoje. O ikonos nuotykių dar teks gerokai luktelėti.

Renginio lankytojus labai sužavėjo rašytojo nuoširdumas, paprastumas ir atvirumas. Tad A. Šlepikas gali drąsiai tvirtinti, jog ir tolimajame Skuodo krašte turi tikrų savo gerbėjų būrį, kuriems jo jautrius dalykus nagrinėjanti kūryba yra reikalinga.

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos informacija