Kultūros diena ne tik kelionės, bet ir savišvieta

Tik pažindamas savo kraštą, Lietuvą, tampi tikru jos istorijos, kultūros žinovu. Jau tapo tradicija, kad Šilutės rajono kultūros darbuotojai, minėdami Kultūros dieną, lanko vis kitą Lietuvos kraštą, domisi kolegų patirtimi, edukacine veikla, susipažįstama su kito krašto tradicijomis, istorijos ir kultūros paveldu iš arčiau.

Šiemet lankėmės Rokiškio mieste ir jo apylinkėse. Šilutiškių kultūrininkų delegaciją, pasitiko ir tapo visos dienos kultūrinės programos vedliu Rokiškio rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėjas Petras Blaževičius.

Rokiškio dvaro (XVIII a. pab. – XX a. pr.) įspūdingoje menėje visus pasveikino Rokiškio rajono meras Antanas Vagonis.

1. Blaževičius supažindino su dvaro istorija, pastatų architektūra, 1905 m. perstatyti rūmai meniniu požiūriu yra vieni vertingiausių istorizmo laikotarpio eklektinių dvarų rūmų pavyzdžių Lietuvoje.

Apžvalginės ekskursijos po Rokiškio dvarą metu Rokiškio krašto muziejuje pristatyta unikali Liongino Šepkos paroda. Šio žymaus drožėjo kūryba daro įtaką visai Lietuvos skulptūros raidai. Drožėjas iš viso yra sukūręs apie 1 500 įvairaus dydžio darbų. Rokiškyje įkurtas L. Šepkos parkas – didžiausias Europoje teminis tautodailės medinių skulptūrų parkas.

Viešnagės metu aplankyti „Lėlių namai“, esantys Bajorų kaime (Rokiškio r.). Šis kaimas neįsivaizduoja gyvenimo be lėlių teatro „ČYZ“. Pavadinimas gimė trijų veiklių moterų, iš kurių pavardžių pirmųjų raidžių ir buvo sudėtas teatro pavadinimas, iniciatyva. Teatrą įkurti sumanė režisierė Nijolė Čirūnienė, Nadiežda Ivanova ir Dalia Ziemelienė, kuri yra ir sukauptos didžiulės lėlių kolekcijos šeimininkė.

Jūžintų krašte apžiūrėta Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčia ir vienuolynas, turinti ir vėlyvojo klasicizmo stiliaus, ir renesanso bruožų. Tai vienintelė bažnyčia Baltijos šalyse, turinti celes, iš kurių skaičiaus galima spręsti, jog nuolatos čia galėjo gyventi aštuoni vienuoliai. Jų gyvenimo asketizmą liudija itin ankštos, kuklios celės, kuriose vienintelis baldas tėra sienų nišose įtaisytos lentynos ir ant aslos buvęs gultas.

Didelį įspūdį paliko baronų Rozenų Gačionių dvaras, vienintelis išlikęs medinis dvaras Rokiškio krašte. Šiuo metu šis dvaras atrodo taip, kaip jį 1939 m. paliko Piotro senelis Petras Rozenas. 2001 m. dvaras grąžintas savininkams ir restauruotas. Šiuo metu dvaro salės atgaivintos, čia nenutyla lankytojų, kuriais rūpinasi paskutinis baronų Rozenų palikuonis, šurmulys.

Šilutiškiai apsilankė Jūžintų krašte, kur buvo pristatytas kulinarinis Rokiškio krašto paveldas. Teko paragauti ir egzotiško skonio sriubos, kuri yra verdama iš raugalo.

Šilutės rajono kultūros darbuotojai už šią įspūdingą kelionę dėkoja Šilutės rajono savivaldybės vadovams, tarybos nariui Alfonsui Vanagui.

Vita Gerulienė,

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos