Meno edukacija su Nomeda Marčėnaite

img_20161027_201659Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka vykdydama projektą „Meno terapija ir edukacija moterims“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kretingos rajono savivaldybė, kretingiškėms suteikė galimybę dalyvauti ne viename meno terapijos ir edukacijos užsiėmime. Viešojoje bibliotekoje vyko biblioterapijos paskaita ir praktinis užsiėmimas, meno terapijos užsiėmimai ir kt. Knyga, tapyba, kūrybiniai užsiėmimai – tai savotiška, bet labai veiksminga terapija, kuri turi įtakos ne tik žmonių gerovei, bet ir bendrai sveikatos būklei.

Viena iš projekto „Meno terapija ir edukacija moterims“ veiklų – kūrybinis susitikimas su žinoma dailininke, keramike Nomeda Marčėnaite. Menininkė mokė visas susirinkusiąsias porcelianinių puodelių dekoravimo meno. Supažindinusi su dekoravimo ypatumais, technika, priemonėmis, pakvietė moteris bandyti pažadinti savyje mažas, drąsias mergaites ir sukurti meną sau. Moterys greitai perprato puodelių dekoravimo techniką, kuri nėra paprasta, reikia piešti neliešiant puodelio, kad pagrindas išliktų švarus. Kai puodeliai pražydo įvairiausiomis spalvomis ir vaizdais, Nomeda negailėjo pagyrų, patarimų. Visi puodeliai tą vakarą buvo dekoruoti labai skirtingai, tačiau kiekvienas kūrinys ypatingas, išskirtinis. Visi žmonės supranta grožį savaip, tad kiekvienas ir save per meną išreiškia absoliučiai skirtingai.

Nomedai Marčėnaitei paklausus, „Ar kuri nors jaučiatės nuskriausta dėl mano dėmesio trūkumo?“ – pasklido nuoširdus juokas, nes Nomeda labai nuoširdus, paprastas ir savo vidumi turtingas žmogus, kuris savo kalbėjimu ne tik įkvepia, bet ir šildo. Menininkės pagalba ir padrąsinimai leido atskleisti savo kūrybinį potencialą, kuris kartais būna užslėptas. Moterys, pasirašiusios savo vardą ant puodelio, panoro, kad Nomedos parašas taip pat būtų kaip gražaus vakaro prisiminimas.

Kadangi susitikimas organizuotas bibliotekos iniciatyva, N. Marčėnaitė Kretingos moterims linkėjimus išreiškė kalbėdama apie knygą C. P. Estes „Bėgančios su vilkais“. Ji palinkėjo moterims turtinti savo dvasinį gyvenimą, išlaisvinant savyje slepiamą galingą jėgą, aistrą gyvenimui, kūrybai, išsiveržti iš visuomenės sukurtų griežtų rėmų.

Šiuo projektu siekiama Kretingos miesto moterims sudaryti sąlygas ugdyti savo kūrybinį potencialą, galimybę tobulėti meno srityje, meną pateikiant ne vien kaip malonų laisvalaikio užsiėmimą, bet kaip efektyvią terapiją dvasinėms ir fizinėms problemoms spręsti, priemonę lavėti, laisvėti.

Inga Tirevičiutė
Kretingos rajono savivaldybės
Valančiaus viešosios bibliotekos
Vyresn. bibliotekininkė projektinei veiklai ir atstovavimui