Mikelis Balčius dalinosi archeologinėmis žiniomis

Vasario 15 d. Palangos viešojoje bibliotekoje vyko kraštotyrininko, istoriko, numizmato ir kolekcininko Mikelio Balčiaus paskaita miesto moksleiviams apie archeologinius  radinius Šventojoje ir Palangoje, papasakota apie archeologės prof. dr. R. Rimantienės kasinėjimus pajūryje.

Balčius, šventojiškis, dar būdamas mokiniu, domėjosi archeologiniais radiniais. Pasakojo, kad, melioruojant Šventosios laukus, 1965 m. jis aptiko pirmuosius radinius ir pranešė archeologei R. Rimantienei apie tai, kad darbininkai iškasė senienų. Ėmus archeologinei grupei kasinėti, Šventojoje atrastos neolito laikotarpio (II–III tūkst. prieš m. e.) gyvenvietės liekanos. 1966 m. tyrinėti pajūrio paminklai, vadovaujant archeologei R. Rimantienei. Žymiausias iš jų – Šventosios gyvenviečių kompleksas – nušviestas ne tik respublikinėje spaudoje, bet ir leidyklos „Mokslas“ išleistuose dviejuose monografijos tomuose.

Tačiau pats archeologu tapo, galima sakyti, atsitiktinai. „Archeologu tapau per gintarą. Visi gintarauja Šventojoje. Pirmieji buvo gintariniai kabučiai, ant kaklo kabinami, su skyle virvelei. Radiniai neatrodė tokie seni. Daiktai neįprasti, todėl nunešiau į muziejų. Nuvežėme į Kretingos muziejų, ten J. Mickevičius iškart atpažino, kad jie iš akmens amžiaus“, –  pirmąją pažintį nulėmusia tolesnį gyvenimo būdą, prisiminė Mikelis Balčius.

Vėliau jam teko dalyvauti dar ne vienoje archeologinėje ekspedicijoje, kurioms vadovavo prof. dr. Vladas Žulkus, parašyti daug straipsnių. Mikelis Balčius nuolat palaiko ryšius su muziejais, skaito pranešimus konferencijose, seminaruose, rengia paskaitas kraštotyros temomis. Ir šįkart miesto moksleiviams jis draugiškai pasakojo apie Palangos ir Šventosios proistorę, kasinėjimus, archeologiją, miesto, upės vardų kilmę. Moksleiviai, išklausę pranešimą, turėjo klausimų apie archeologo profesijos subtilybes. Per daug neišsiplėsdamas, noriai dalinosi patirtimi.

Po renginio klausytojai pasakotoją apdovanojo puokšte gėlių, dėkodami už įdomią pamoką apie Palangą šimtmečių verpetuose.

Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

Nuotraukų autorė Dainora Kaniavienė