„Mūsų stiprybė – kalboje ir kultūroje“

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka 2017 m. įgyvendina projektą „Mūsų stiprybė – kalboje ir kultūroje“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros ministerija. Pagrindinis projekto tikslas – atskleisti Skuodo krašto kultūros savitumą ir išskirtinumą kitiems Lietuvos etniniams regionams. Turėdami tokį tikslą, rugsėjo 19 d. būrys Skuodo etninės kultūros puoselėtojų, keliavo į Trakų rajono savivaldybės viešąją biblioteką bei į Žemaičių kultūros draugijos Vilniaus skyrių (Vilniaus Mokytojų namus), kur vyko „Žemaičių kultūros diena“.

Trakuose 13 val. ir Vilniuje 18 val. Skuodo žemaičiai gausiai susirinkusiems lankytojams pristatė įvairiais žanrais turtingą etnokultūrinę programą, kurioje skambėjo žemaitiška pasakojamoji tautosaka, autentiškos liaudies dainos, šiuolaikinė autorių kūryba, nuotaikingi muzikos kūriniai, intermedija. Visa tai susirinkusiems dovanojo Skuodo rajono tarmiškai rašantys autoriai: Edmundas Untulis, Skuodo P. Žadeikio gimnazijos auklėtinis Auksius Račkus, Leonas Rimeikis, Romalda Bridikienė; Donatas Žvaginis ir šių eilučių autorė; moksleiviai, atliekantys liaudies kūrybą, konkurso „Tramtatulis“ dalyviai: Mosėdžio gimnazijos auklėtinės Ugnė Petrauskaitė ir Armantė Kontrimaitė; tradicinių žemaitiškų skaitymų rajono ir viso regiono laureatai ir prizininkai: Mosėdžio gimnazijos auklėtinė Agnė Jakučinskaitė ir Skuodo P. Žadeikio gimnazijos auklėtinė Greta Kaupaitė; respublikinio tarmiškos kūrybos konkursų nugalėtojai: Dalia Zabitienė ir Augenijus Zabitis bei kiti savo tautinio identiteto puoselėtojai ir propaguotojai: sambūrio „Juokis“ grupė „Kvietkas“ (Danguolė Pauliuvienė ir Adelija Riepšienė), muzikantas Benediktas Šiumbrys ir Skuodo rajono savivaldybės tarybos narys, mėgstantis pasakoti linksmus nutikimus iš savo gyvenimo, Stasys Vainoras. Vilniuje prie programos dalyvių prisijungė mūsų žemietė, dabar studijuojanti sostinėje, jaunoji bardė Živilė Mackevičiūtė. Išmoningai ir gyvai „Žemaičių kultūros dieną“ vedė literatūrologė, Skuodo žemaičių draugijos pirmininko pavaduotoja, populiarių etninių renginių vedėja, Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorė Dalia Zabitienė. Renginių metu pristatyta ir neseniai išleista brošiūra „Mūsų stiprybė – kalboje ir kultūroje“, kurios leidyba – vienas iš projekto uždavinių. Jos skaitytojai galės plačiau susipažinti su bibliotekos veiklomis, siekiančiomis saugoti gimtojo krašto tradicijas, kalbą, papročius bei paskaityti Skuodo krašto tarmiškai rašančių autorių kūrybos. Šių leidinių, Skuodo žemaičiai padovanojo ir projekto partneriams: Trakų rajono savivaldybės viešajai bibliotekai bei Žemaičių kultūros draugijos Vilniaus skyriui. Trakuose šiltai ir svetingai žemaičius sutiko bibliotekos darbuotojos, o programą stebėjo virš 40 žiūrovų, kurie, nors ir sunkiai „įmindami“ žemaičių tarmę, negailėjo šiltų aplodismentų ir šypsenų. O Lietuvos sostinėje į Vilniaus mokytojų namus sugužėję virš 100 Vilniaus žemaičių, kuriems vadovauja Alvydas Strička, padovanojo mums įsimintiną, bendravimo ir gerų emocijų kupiną vakarą.

Tęsiant projekto įgyvendinimą, spalio 19 d. 15 val. Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje etnokultūrinė programa bus pristatyta Zarasų krašto gyventojams.

Projekto „Mūsų stiprybė – kalboje ir kultūroje“ veiklomis Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka toliau populiarina Skuodo krašto kultūrą, akcentuodama jos etninę raišką, ypatumus, kūrybinius jos puoselėtojų talentus.

Vyriausioji bibliotekininkė projektinei veiklai Gražina Daukantienė