Neringoje šurmuliavo XVI-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė

IMG_0632-1Balandžio 22 -29 dienomis Neringos savivaldybės V. Miliūno viešoji biblioteka ir Neringos gimnazijos biblioteka organizavo visą eilę renginių, skirtų Bibliotekų metams ir XVI-ajai Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei pažymėti.

Bibliotekų savaitės pirmieji renginiai įvyko balandžio 22 d. Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos Juodkrantės filiale, kur mokiniai skaitė rašytojo, Nidos metraštininko Viktoro Miliūno kūrybą, susipažino su rašytojo kūrybiniu palikimu, kartu paminėjo Viktoro Miliūno 100-ąsias gimimo metines.

Tos pačios dienos vakare L. Rėzos kultūros centre pristatyta Neringos garbės piliečio, dailininko Eduardo Jonušo knyga „Vaizdai ir mintys“.

Viktoro Miliūno skaitymai tęsėsi balandžio 25 d. viešojoje bibliotekoje Nidoje. Skaityti Viktoro Miliūno kūrybą  buvo pasirinkta neatsitiktinai. Neringos savivaldybės bibliotekai  prieš 11 metų buvo suteiktas ne kieno nors kito, o garbingas Viktoro Miliūno vardas. Neringos gimnazijos V ir VI klasės mokiniai apsilankė viešojoje bibliotekoje. Jie kartu su mokytojomis Vitalija Studencovaite ir Audrone Sodiene bei bibliotekininkėmis aptarė Viktoro Miliūno knygą „Evalduko metai“. Mokiniai atliko įdomias užduotis, susijusias su knygos veikėjais, jos turiniu: komandų sudarymas, sudedant sukarpytus vaizdus į visumą; žaidimas „Taip ir Ne“, kurio metu turėjo atspėti dėžutėje paslėptą daiktą, kuris minimas knygoje, ir papasakoti apsakymo, susijusio su tuo daiktu, turinį; Evalduko aprašymo kūrimas ir kita. Laimėjusios „Agurkėlių“ komandos narius  ir aktyviausią dalyvę Kotryną Marčiūtę viešosios bibliotekos direktorė paskatino dovanėlėmis, o visus dalyvius pavaišino saldumynais. Grįžtant į gimnaziją mokiniai sustojo prie namo, kuriame gyveno Viktoras Miliūnas.

Balandžio 25 d. Neringos gimnazijoje XVI-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė paminėta vykusiais Viljamo Šekspyro skaitymais, minint rašytojo 400-ąsias mirties metines. Neringos gimnazijos aktų salėje popietės „Pasisupkime su Viljamu Šekspyru“ pradžioje visus dalyvius su Bibliotekų metais ir Nacionaline Lietuvos bibliotekų savaite pasveikino Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos direktorė Dalia Greičiutė. VIII klasės mokinė Gustė Vorsaitė perskaitė Viljamo Šekspyro sonetą originalo kalba. Vyr. mokytoja Violeta Montvilaitė visus pradžiugino skaitydama jai patinkantį Viljamo Šekspyro sonetą. VIII klasės mokiniai vadovaujami vyr. mokytojos Violetos Montvilaitės ir mokytojo eksperto Norberto Airošiaus, pristatė skaidres apie Viljamo Šekspyro biografiją ir kūrybą. I gimnazijos klasės mokiniai, kuriuos paruošė mokytoja metodininkė Audronė Sodienė, suvaidino ištraukas iš Viljamo Šekspyro tragedijos „Romeo ir Džiuljeta“. Skaitant ištraukas Džiuljetą vaidinanti I G klasės mokinė Gustė Katkevičiūtė suposi specialiai renginiui skirtose sūpynėse. Taip pat labai įspūdingai vaidino Vasily Shramkov ir Ugnius Bešėnas.

Labai gražiai pasiruošę šiose popietėse dalyvavo Neringos gimnazijos bei Neringos gimnazijos  Juodkrantės pradinio ir ikimokyklinio ugdymo skyriaus mokiniai bei mokytojai.

Balandžio 26-osios vakarą viešojoje bibliotekoje Nidoje susitikome su rašytoja ir kraštotyrininke Edita Barauskiene. Pristatydama savo naują knygą „Tolminkiemio sodininkas“ akcentavo, kad jai labai svarbu vieta ir laikas. Trumpai papasakojo apie anksčiau išleistas knygas, atskleidė priežastis, kodėl kūrė apie A. Kulvietį, M. Mažvydą,  I. Simonaitytę ir K. Donelaitį. „Tai tarsi mažas paminklas šiems žymiems žmonėms“, – teigė rašytoja. Edita Barauskienė puiki pasakotoja, nukėlė mus į anuos laikus, kai gyveno K.Donelaitis, pažėrė visą šūsnį istorinių faktų, veikėjų likimų, akcentavo, kaip svarbu išsaugoti savo gimtąją kalbą, kiek daug nuo to priklauso, tautos išlikimas.

Šią knygą balandžio 27 d. rašytoja Edita Barauskienė pristatė ir Juodkrantės skaitytojams. Susitikimas su pedagoge, kraštotyrininke, rašytoja paliko neišdildomą įspūdį. Naujausioje 2014 metais išleistoje rašytojos Editos Barauskienės knygoje „Tolminkiemio sodininkas“ skaitytojas nukeliamas tris šimtmečius į praeitį – į Mažosios Lietuvos Tolminkiemio parapiją, kur kunigavo lietuvių literatūros klasikas, poemos „Metai“ ir pirmųjų lietuviškų pasakėčių autorius, lietuvių grožinės literatūros pradininkas Kristijonas Donelaitis. Istorinius faktus sumaniai įpynusi į grožinio kūrinio audinį, autorė vaizdingai pateikia šio šviesuolio ir to laikmečio gyvenimą. Neabejingi rašytojos kūrybai liko Neringos senjorai, kurie visuomet aktyviai dalyvauja renginiuose. Šiltus žodžius Editai Barauskienei tarė aktyvi bibliotekos skaitytoja Aldona Balsevičienė, kurios pageidavimu į susitikimą su Neringos skaitytojais ir buvo pakviesta Edita Barauskienė.

Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešojoje bibliotekoje surengta mokinių piešinių paroda, vadovė – vyr. mokytoja Jolita Kundrotaitė.

XVI-osios Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės renginių organizavimas yra abiejų bibliotekų bendradarbiavimo rezultatas.

Neringos savivaldybės V. Miliūno viešosios bibliotekos
Juodkrantės filialo vyr. bibliotekininkė