Nidoje pristatyta knyga apie Eduardą Jonušą

12829254_E.J.Pirmoji kovo savaitė Neringos bendruomenę nudžiugino ne tik pirmaisiais pavasario požymiais, bet ir knygos apie menininką, Neringos garbės pilietį Eduardą Jonušą sutiktuvėmis.
Į Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos organizuotą knygos „Eduardas Jonušas. Vaizdai ir mintys“ pristatymą susirinko gausus būrys menininko bičiulių bei jo talento gerbėjų.
Kaip vakaro pradžioje pasakojo bibliotekos vadovė Dalia Greičiutė, knygos leidyba prasidėjo nuo į rankas patekusios žurnalisto Bernardo Aleknavičiaus surinktos medžiagos.

Knygoje – menininko ir jo bičiulių prisiminimai

„Į mane kreipėsi mano kolegos iš Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos ir perdavė nemažą gerbiamo žurnalisto Bernardo Aleknavičiaus segtuvą. Pradėjau rengti medžiagą, rašyti projektą knygos leidybai. Darbas užsitęsė. Kuomet medžiagą peržiūrėjom kartu su gerbiama Vitalija Jonušiene jau po gerb. Eduardo mirties, pradėjom ruošti knygą leidybai tarsi iš naujo, supratome, kad tokia, kokia ji buvo numatyta išleisti, būti nebegali. Knyga turi būti išsamesnė, pilnesnė ir atspindėti visą Eduardo Jonušo gyvenimą“, – su pirmaisiais knygos leidimo etapais supažindino Dalia Greičiutė.

Knygoje „Eduardas Jonušas. Vaizdai ir mintys“ spausdinamos ištraukos iš jo prisiminimų „Likimo spąstuose“. Joje publikuojami kolegų dailininkų, rašytojų, leidėjų, mokslininkų – Eduardo Jonušo bičiulių – prisiminimai apie įspūdingus susitikimus su šiuo menininku. Knyga iliustruota E. Jonušo paveikslais ir nuotraukomis iš asmeninio gyvenimo.

Anot vakarą vedusios žurnalistės Raimondos Meyer-Ravaitytė, pirmasis knygos sėkmės garantas jos leidybą koordinavusi menininko žmona Vitalija Jonušienė.

Leidybą koordinavo žmona

„Kuomet knygos maketą peržiūrėjau, spontaniškai pasakiau žodžius – koks laimingas Eduardas turėjęs tokią žmoną. Vitalija yra žmogus kuris gali nepaprastai daug, įtemtai, nuosekliai dirbti. Visus sunkumus, kurie susiję su kūryba, leidyba ji taip stoiškai, ramiai, pakančiai pernešė, sugebėjo eiti iki galo ir visus uždegti mintimi, kad reikia padaryti geriausia“, – pastebėjo R. Meyer-Ravaitytė.

Anot pačios Vitalijos Jonušienės, pasisekė, kad knygos sudarytoja ir redaktorė –  Aldona Žemaitytė-Petrauskienė. Ypatingas indėlis leidžiant knygą ir dailininko Roko Gelažiaus.

Knygoje galima rasti neįkainojamos vertės Bernardo Aleknavičiaus nuotraukas, kuriose Eduardo Jonušo gyvenimo ir kūrybos akimirkos.

Knygos viršeliui pasirinktas  Eduardo Jonušo darbas „Visatos akis“, apie kurią pats menininkas rašė  taip –  „šia akimi visata mato mus, per ją aš palaikau ryšį su kosmosu“.

„Knygos leidybą pradėjome prieš tris metus, pabaigėme tik po Naujųjų metų ir šiandien svarbu tai, kad sugebėjome šitą knygą padaryti, nors ir buvo momentų, kuomet norėjosi pasiduoti“, – įspūdžiais dalinosi V. Jonušienė, už paramą leidžiant knygą dėkojusi Neringos savivaldybei.

„Šio žmogaus nesulaužė jokios taisyklės, jokios etiketo normos. Apie Eduardą galime kalbėti daug, pabrėžiant tai, kad šio krašto istorija didele dalimi atgaivinta jo dėka“, – vakaro metu kalbėjo meras Darius Jasaitis, priminęs Neringos savivaldybės planus Taikos gatvės atkarpai suteikti Eduardo Jonušo vardą.

Vakaro metu prisiminamais apie Eduardą Jonušą taip pat dalinosi istorikė Doc. Dr. Nijolė Strakauskaitė, klebonas kun.  Rimvydas Adomavičius, menininkas Albertas Danilevičius, Uwe Meyer ir kiti knygos sutiktuvių dalyviai, smuikavo Danutė Tregub.