Palangos viešojoje bibliotekoje – Lietuvos ir Latvijos moksleivių Baltų vienybės dienai skirta viktorina

Baltų vienybės diena vienintelėms išlikusioms dviem baltų tautoms – lietuviams ir latviams – tradicinė šventė, populiarinanti glaudžius latvių ir lietuvių tautų bei valstybių ryšius, rugsėjo 23 d. į Palangą sukvietė nemaža garbių svečių.

Paminėti 1236m. Saulės žemėje (netoli dabartinių Šiaulių) rugsėjo 22 d. įvykusio Saulės mūšio į Palangos viešosios bibliotekos renginių salę sugužėjo būrys žingeidžių Lietuvos ir Latvijos moksleivių. Prisimenant baltų genčių istoriją, kultūrą, papročius, žemaičių kunigaikštį Vykintą, sumušusį užpuolikus kalavijuočius ir šitaip atrėmusį pirmąjį popiežiaus Grigaliaus IX siųstą kryžiaus žygį prieš Lietuvą ir kaimynines gentis, „Protų mūšio“ šventiniame turnyre rungėsi net septynios mišrios (palangiškių gimnazistų ir svečių iš Liepojos) komandos po šešis dalyvius.

Sudėtingus bei linksmus klausimus apie lietuvių ir latvių protėvius baltus, jų gyvenimą prie Baltijos jūros bei Europą moksleivių varžytuvėms rengė LR Seimo kanceliarija, Palangos kurorto muziejus bei Palangos viešoji biblioteka. Lietuvos ir Latvijos moksleivių Baltų vienybės dienai skirtą viktoriną sudarė penkios klausimų dalys, užrašytos ir skaitomos abiem – lietuvių ir latvių – kalbomis.

Viktorinos vertinimo komisijos pirmininkė LR Seimo kanceliarijos atstovė Skirmantė Reznikienė susirinkusiuosius ragino neatitrūkti nuo savo šaknų, domėtis istorija, kūryba, mokslu, etnokultūra bei  praturtinti žinias – tuo, kas visada vertinga, kas nevienadieniška, ką būtina išsaugoti.

Visos komandos pasirodė puikiai! Laikas, praleistas bibliotekoje, neprailgo : virš 40 čia susirinkusių lietuvių ir latvių moksleivių varžėsi vardindami baltų gentis, simbolius, Lietuvos istorijos faktus bei atmintinas datas. Daugiausiai taškų surinko ir lyderiu tapo jungtinė Palangos senosios gimnazijos ir Liepojos moksleivių komanda ,,Merginos“.

Nugalėtojus pasveikinti, įteikti komandoms apdovanojimus ir atminimo dovanėles atvyko LR Seimo pirmininkas Viktoras  Pranckietis ir Latvijos Saeimos pirmininkė Ināra Mūrniece.

Prisilietimas prie istorinių įvykių jaunajai kartai – didelis užtaisas, skatinantis išlaikyti identitetą: kalbas, papročius, tradicijas. Tad nenuostabu, jog šią šventinę Baltų viktorinos kovą tarp Lietuvos ( Palangos senoji gimnazijos ) ir Latvijos (Liepoja) moksleivių laimėjo draugystė ir bičiulystė, o Saulės mūšis, suvienijęs lietuvius ir latvius prieš bendrą priešą, ne tik sujungė mūsų tautas.

Ši viktorina ir kartu turiningai praleistas laikas padės tvirtą pamatą glaudžiai dviejų tautų moksleivių bičiulystei, paskatins juos labiau domėtis savo krašto ir kaimyninių šalių tradicine kultūra, jos panašumais ir skirtumais, praplės moksleivių kultūrinį akiratį.

Monika Rukšėnienė

Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka

vyriausioji bibliotekinkė kultūriniam darbui

 

Nuotraukoje : LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Latvijos Saeimos pirmininkė Ināra Mūrniece su Baltų vienybės dienai skirtos viktorinos dalyviais.

 

 

Similar Posts

Parašykite komentarą