Parengta bibliografinė rodyklė

2017 m. Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka minėjo veiklos 80-metį. 1937 m. kovo 15 d. Lietuvoje įkurtos 64 valstybinės viešosios bibliotekos, tame tarpe ir kurorte. Palangos valstybinės viešosios bibliotekos vedėju paskirtas poetas, dramaturgas, vertėjas Butkų Juzė (Juozas Butkus).

Bėgant metams, įstaiga nuėjo ilgą istorinių permainų veikiamą kelią, kuriame buvo nepriteklių, okupacijos, ideologinės prievartos, ekonominių krizių. Biblioteka visada skleidė pasaulyje sukurtas literatūros ir meno vertybes, kultūrą, gėrį. Ji atliko nemažą darbą, telkdama skaitytojus, populiarindama knygą, didindama savo autoritetą, stiprindama skaitytojo ir knygos ryšį. Šiandien biblioteka – atvira naujovėms, šiuolaikiška, sudaro sąlygas skaitytojams naudotis informacija, esančia tradicinėse laikmenose ir virtualioje erdvėje, kuria estetišką, jaukią vartotojų aptarnavimo erdvę, profesionaliai aptarnauja, teikia bendravimo džiaugsmą. Apie tai liudija daugybė publikacijų apie biblioteką.

Bibliotekos darbuotoja Bronislava Spevakovienė parengė bibliografinę rodyklę „Palangos viešoji biblioteka. 1937–2017“ [Mašinraštis]. Joje suregistruotos per 80 metų spaudoje paskelbtos publikacijos apie Palangos viešąją biblioteką, jos padalinius, darbuotojus. Metų eigoje keitėsi bibliotekos struktūra, pavadinimai, buvusios atskiros Vaikų, Šventosios bibliotekos tapo skyriais. Rodyklėje bibliografiniai aprašai išdėstyti pagal dabartinę Palangos viešosios bibliotekos struktūrą.

Sudarant rodyklę, naudotasi Palangos viešosios bibliotekos ir jos padalinių kraštotyros kartotekomis, valstybinės bibliografijos leidiniais, „Bibliografijos žiniomis“ (iki 1992 m. – „Spaudos metraštis“), elektroninėmis duomenų bazėmis, žurnalu „Tarp knygų“ (iki 2000 m. – „Bibliotekų darbas“). Dauguma Palangos miesto laikraščių komplektų („Palanga“, „Palangos naujienos“, „Vakarinė Palanga“, „Palangos tiltas“) peržiūrėti de visu.

Rodyklė sudaryta iš 14 skyrių. Bibliografiniai įrašai suskirstyti pagal temas: Istorija; Bendrosios publikacijos; Ūkinė-finansinė veikla; Fondai; Skyriai (padaliniai); Renginiai;  Parodos; Skaitytojai, vartotojai, paslaugos; Darbuotojai; Kolektyvo tradicijos; Projektai; Leidyba; Bendradarbiavimas, svečiai; Veiklos analizė, pasiekimai.

Skyriuose įrašai išdėstyti chronologine, metų ribose – abėcėlės seka. Rodyklę sudaro 1328 pozicijos.

Bibliografinė rodyklė bus naudinga, besidomintiems Palangos viešosios bibliotekos, kurorto kultūros istorija.

Bronislava Spevakovienė,

Palangos viešoji biblioteka