Poeto Vytauto Brenciaus skaitymai „Po klajonių ženklu“ Mosėdyje

zoomed_dscf6994[1]Gegužės 25 d. Mosėdyje V. Into sodyboje vyko kraštiečio poeto Vytauto Brenciaus skaitymai „Po klajonių ženklu“. Tai vienas iš tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris 2016“ renginių.

Dalyvavo Klaipėdos rašytojai: M. Šidlauskas, D. Molytė, A. Navickas, aktorius A. Šimanskis bei Skuodo rajono literatės: Danutė Lekniuvienė, Nijolė Jasienė ir aktyvi Šauklių bendruomenės kultūrinio darbo aktyvistė Justina Beniušienė.

Vytautas Brencius buvo neramios dūšios, be suvaržymų, tikras jūros žmogus. Jūra persmelkė visą jo gyvenimą, jūros druska atsispindėjo jo eilėraščiuose. Gaila, kad talentingasis marinistas per anksti mus paliko.

Poetas gimė ir augo Šaukliuose. Baigė Mosėdžio vidurinę mokyklą. Tad Mosėdyje nueitas ilgas gyvenimo kelias. Vėliau jis baigė Belomorsko techninę jūreivystės mokyklą. Maskvos liaudies meno universitete mokėsi fotografavimo meno, neakivaizdiniu būdu baigė M. Gorkio literatūros institutą. Dirbo laivyne, išraižė daug jūrų ir vandenynų, dirbo jūreiviu, žuvies gaudymo brigados meistru, vyresniuoju techniku okeanologu, bocmanu.

Išleistos aštuonios knygos lietuviškai ir viena rusų kalba. Iš jų – viena vaikams „Banginukas žemę suka“ (eiliuota pasaka), išleista 1994 m. Dar yra parašęs knygą apie jūreivišką gyvenimą „Jūra – mūsų duona“. O likusios šešios – poezijos rinkinių knygos.

2010-ųjų rugsėjo viduryje netekome kūrybingo žemaičio, gyvenimo audrų išsiūbuota širdis sustojo. V. Brenciaus poezijos skaitymuose prisiminėme šį šaunų žmogų, skaitėm jo parašytas eiles. Literatūros tyrinėtojas, kritikas, humanitarinių mokslų daktaras Marijus Šidlauskas kraštietį poetą V. Brencių priskyrė „prakeiktųjų poetų“ kategorijai, kai pastarieji ilgisi to, ko neįmanoma rasti čia ir dabar. Jis primirštas jau ir literatūriniame pasaulyje.

Aktorius A.Šimanskis dalinosi prisiminimais apie poetą, nes buvo daug su juo šėlta, bendrauta, bei skaitė jo eilėraščius. O poetas A. Navickas perskaitė V. Brenciui skirtą eilėraštį, parašytą pernai penktųjų jo mirties metinių proga. Daivai Molytei skaitant savo eilėraščius, „snigo“ žiedlapiais, ir savo ilgesingais šūksmais jai „pritarė“ povas.

Ypatingo dėmesio susilaukė J. Beniušienės perskaitytas poeto eilėraštis „Šauklių kaleidoskopas“, kuriame minimos šaukliškių žmonių pavardės ir jiems būdingi būdo bruožai.

“Gyvenimą, kaip ir jūrą, kartais myliu, o kartais neapkenčiu, nes su manim, einančiu jo universitetus, kartais jis pasielgdavo neatleistinai neteisingai”, – kažkada rašė Vytautas Brencius. Apie tai jis rašė ir savo eilėraščiuose

Ištisą valandą klausėmės poezijos apie laisvę gyventi, jausti, kurti nuostabiame rojaus kampelyje gamtoje – daktaro V. Into akmenų, augalų ir V. Brenciaus poezijos karalijoje. Tądien buvo išreikšta mintis, jog šie skaitymai galėtų tapti tradiciniais ir vykti poeto gimtinėje Šaukliuose.

Birutė Strakšytė
Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja