Poeto Vytauto Brenciaus skaitymai „Po klajonių ženklu“

Gegužės 22 d. jau trečią kartą gražiausioje Mosėdžio vietoje – Vaclovo Into sodybos akmenų krateryje vyko tradiciniai kraštiečio poeto Vytauto Brenciaus skaitymai „Po klajonių ženklu“. Tai vienas iš tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris 2018“ renginių.
Savo kūrybą skaitė: klaipėdiškiai Jūratė Sučylaitė, Rita Latvėnaitė-Kairiėnė, Dainius Sobeckis, ir Danielius Milašauskas, plungiškė Alma Riebždaitė, skuodiškiai Dalia Tamošauskaitė ir Edmundas Untulis. Vėliau skaitymus pratęsė Skuodo literatų klubo „Nojus“ nariai.

Vytautas Brencius buvo neramios dūšios, be suvaržymų, tikras jūros žmogus. Jūra persmelkė visą jo gyvenimą, jūros druska spindėjo jo eilėraščiuose. Talentingas marinistas, anksti mus palikęs, gimė ir užaugo Šaukliuose, baigė Mosėdžio vidurinę mokyklą. Vėliau jis baigė Belomorsko techninę jūreivystės mokyklą, Maskvos liaudies meno universitete mokėsi fotografavimo meno, neakivaizdiniu būdu baigė M. Gorkio literatūros institutą. Jam teko dirbti laivyne, išraižyti daug jūrų ir vandenynų, būnant jūreiviu, žvejų brigados meistru, vyresniuoju techniku, okeanologu, bocmanu.
Išleistos aštuonios knygos lietuvių kalba ir viena – rusų – toksai Vytauto Brenciaus kūrybinis palikimas. Viena iš šių knygų, eiliuota pasaka „Banginukas žemę suka“, skirta vaikams. Kita knyga – pasakojimai apie jūreivišką gyvenimą „Jūra – mūsų duona“. O likusios – poezijos knygos. 2010-ųjų metų rugsėjo viduryje netekome šio kūrybingo žemaičio, kraštiečio iš Šauklių.

Poezijos posmus palydėjo mosėdiškio Tautvydo Žeimio saksafonu grojamos melodijos bei literato, bardo ir tautodailininko Napoleono Reimonto atliekamos autorinės dainos. Renginį vedė Skuodo literatų klubo „Nojus „prezidentė Dalia Zabitienė. Poezijos pavasario dalyvių pasiklausyti bei pasveikinti atvyko Skuodo rajono savivaldybės mero pavaduotoja Daiva Budrienė.

Pustrečios valandos nuostabiame gamtos kampelyje skambėjo poezija. Tik gaila, kad poezijos pavasaris labiausiai terūpėjo tik patiems kūrėjams, o „laisvųjų klausytojų“ tebuvo vos vienas kitas. Tuo nusistebėjo ir vicemerė, teigdama, jog jeigu į „kraterį“ būtų atvažiavęs Radžis pakoncertuoti, tai žmonių čia būtų susirinkę devynios galybės, o poezijos kažin kodėl mosėdiškiai nelabai pasigenda.

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus informacija

Nuotraukos Giedriaus Lekstučio