BIBLIOTEKOS

KLAIPĖDOS REGIONO BIBLIOTEKŲ TINKLARAŠTIS

BIBLIOTEKOS

PROJEKTAS ,,Iš amžių glūdumos į šiandieną per amatus, kultūrą“

2019 metais Skuodo rajono R. Granausko viešoji biblioteka vykdė Lietuvos Kultūros tarybos finansuojamą projektą ,,Iš amžių glūdumos į šiandieną per amatus, kultūrą“. Projekto tikslas – skatinti domėtis Žemaičių krašto kultūriniu paveldu, Simono Daukanto kūrybiniu palikimu, jų aktualumu šių dienų žmogui ir valstybei, supažindinti su senaisiais ir šiandieną populiariais amatais, skatinti užimtumą meninėmis ir kūrybinėmis veiklomis. Edukacinės, kūrybinės ir kultūrinės veiklos buvo vykdomos Skuodo rajono Aleksandrijos, Didžiųjų Rūšupių, Mažųjų Rūšupių, Pašilės, Vižančių kaimų filialuose, nes juose vienintelis kultūros židinys juos –  tai Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos filialas. Veiklos pradėtos kovo mėnesį po sutarties pasirašymo, o gruodžio pradžioje įvyko baigiamasis renginys.

Projekto metu įvyko 12 edukacinių užsiėmimų. Šalia jų buvo surengtos 5 kultūrinės ir 5 literatūrinės popietės, kurių metu dalyviai klausėsi literatūrinių kompozicijų arba buvo įtraukti į S. Daukanto, M. Valančiaus, Žemaitės kūrybos klausymąsi bei analizę. Šių rašytojų kūrybiniame palikime ieškota anų laikų buities, darbų ir papročių aprašymo, kalbėta, kas pasikeitė mūsų krašto žmonių gyvenime. Edukacijų vadovai – savo srities specialistai (tautodailininkė, dailiųjų tekstilės gaminių meistrė Edita Bernotienė, dailininkas, medžio drožėjas, keramikas, žurnalistas Juozas Vyšniauskas, tautodailininkė Birutė Šeputienė, dailiųjų tekstilės gaminių meistrė Silvija Puškorienė, dailiųjų tekstilės gaminių meistrė Veronika Paulikienė, pedagogė, floristė Erika Mažrimienė, dailininkas Vidas Vagnorius ir dailės mokytoja Jolanta Šlečkienė) – dalyviams suteikė naujų žinių apie tapybą, keramiką, mezgimą, vėlimą ar karpymą, atskleidė  amato specifikos paslapčių. Galimybe susipažinti ir išbandyti audinio dažymą marmuravimo technika, raštuotos pirštinės mezgimo pamoka, karpinių karpymo subtilybėm, daugiasluoksnio atviruko kūrimo, siuvinėjomo kryželiu, dekupažo ir kitokių užsiėmimų galimybėmis pasinaudojo Aleksandrijos, Mažųjų Rūšupių, Didžiųjų Rūšupių, Pašilės, Vižančių kaimų bei Skuodo miesto bibliotekų lankytojai. Kūrybinis užsiėmimas ,,Linkėjimai Žeimaitijai“ buvo skirtas Žemaitijos metams paminėti. Mūsų rajono literatų klubo ,,Nojus“ narės Joana Pajauskienė, Staselė Jurgilevičienė ir Aldona Mončienė ir kitos kūrė sveikinimo tekstus savo gimtajai žemei – Žemaitijai. Štai vienas jų:

Brongi Žemaitėjė,
pri Tāva kuoju atsiklaupusi
prašau: ėšsauguok asablīvā
poikė žemaitiu kālba, katra
atėjusi ėš pruotieviu kapieliu.
Ėšsauguok lėna mūkas kieli
lėg baltuos druobēlės.
Ėšsauguok Baltėjės āšaras –
gintarini anuos auksa.
Tegol Tavi omžėna šluovėn
smūtnė rūpintuojieliu krīžē
pakelies ė žmuoniū kėimeliūs.          (Stasė Jurgilevičienė)

Rajono literatai dalyvavo ne vienam užsiėmime, tad nenuostabu, kad užsimezgė prasmingas bendravimas su Skuodo rajono literatų klubo ,,Nojus“ kūrėjais.

Vieną popietę praleidome atgimusiame Kivylių dvare. Susitikome su dabartiniais šios etnografinės sodybos šeimininkais Liuda ir Juozu Vyšniauskais, kurie maloniai aprodė visą sodybą, įdomiai papasakojo apie buvusius dvaro šeimininkus Kauneckus, apie čia esančius eksponatus. Tautodailininkas, kraštotyrininkas, žurnalistas ir rašytojas J. Vyšniauskas, S. Daukanto giminės palikuonis, pats yra išskirtinė asmenybė, gyvoji istorija, tad susitikimas su juo negali nepraturtinti, negali nesudominti klausytojų. Jo paskaita apie S. Daukanto giminę nebuvo nei varginanti, nei ilga – nepaprastai įdomi ir žadinanti norą sužinoti daugiau. Po viešnagės Kauneckių dvare, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Aleksandrijos filiale vykusiame edukaciniame užsiėmime „Muolis mona bruolis“ mokėmės gaminti molines švilpynes. Paslaptis, kaip paversti molinius ežiukus ir paukštukus švilpynėmis atskleidė keramikas Juozas Vyšniauskas.

 Puikią progą pabandyti patiems rudens spalvų gamą nutapyti ant drobės suteikė edukacinė — kultūrinė popietė „Gimtinės spalvos“. Šios popietės metu Didžiųjų Rūšupių filiale buvo atidaryta Sigitos Stankūnienės tapybos darbų paroda. O projekto dalyviams tapti unikalių paveikslų autoriais padėjo studijos „Menai sau“ įkūrėjas, menininkas Vidas Vagnorius. 

Literatūrinėse-kultūrinėse popietėse dalyvavo Skuodo meno mokyklos mokiniai ir jų mokytojai. Jie parengė projekto dalyviams puikias muzikines programas, kurios tiko susitikimo temai. Kai kurie projekto kultūrinėje programoje dalyvavę meno mokyklos auklėtiniai ir jų mokytojai panoro įsijungti į edukaciją ir pasidaryti vieną ar kitą darbelį. Projekto dalyviai kartais net patys negalėjo patikėti savo kūrybinėmis galiomis, kurias pažadino talentingi mokytojai. Keliaujanti projekto dalyvių darbų paroda ,,Darbai ir knebiniai“ buvo demonstruojama 5 vietose: Didžiųjų Rūšupių, Pašilės, Aleksandrijos ir Ylakių filialuose, Skuodo  amatų ir paslaugų mokykloje. Lankytojai ne tik gėrėjosi parodos darbais, bet netgi norėjo jų įsigyti. Vadinasi, sumanūs ir darbštūs projekto dalyviai gali prasimanyti net papildomo uždarbio, bet ir pradėti savo verslą. Kad projekto metu pasiūlytos veiklos buvo įdomios ir naudingos, liudija dalyvių noras tęsti užsiėmimus. Per visą laikotarpį projekto veiklose sudalyvavo arti 300 įvairaus amžiaus dalyvių – nuo jauniausio keturmečio berniuko iki garbaus amžiaus senjoros (86 metai). Visi uždaviniai įgyvendinti. Finansinė ataskaita pateikta Kultūros tarybai. Detali informacija buvo skelbiama rajoniniame laikraštyje ,,Mūsų žodis“. Jame išspausdinti 6 straipsniai apie projekto veiklas. Veikla viešinta Skuodo rajono R. Granausko viešosios bibliotekos internetiniame puslapyje, filialų FB paskyrose.

 Kiekvienas projekte dalyvavęs filialas tęstinę veiklą numatė savo 2020 metų veiklos planuose – juk reikia tenkinti lankytojų poreikius.

Ramutė Šličiuvienė
Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos
Didžiųjų Rūšupių filialo bibliotekininkė

Parašykite komentarą