Skuode paminėtos R. Granausko 80-osios gimimo metinės

Spektalio atlikėjai_Juozas Pabrėža Granauskaitės_Skuodas

Gegužės 24 d. Skuodo rajono kultūros centro salėje vyko vakaras „Teisės gyventi kaina“, skirtas kraštiečio prozininko, dramaturgo Romualdo Granausko 80-osioms gimimo metinėms paminėti. Renginį organizavo Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka ir Skuodo rajono kultūros centras.

Vakaro pradžioje visus susirinkusius pasveikino Skuodo rajono meras Petras Pušinskas. Vėliau R. Granausko biografiją trumpai apžvelgė Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresnysis bibliotekininkas Edmundas Untulis. Po to sekė kraštiečio kalbininko doc. dr. Juozo Pabrėžos kalba apie rašytojo R. Granausko kūriniuose vartojamą žemaičių kalbą.

„Granausko kūriniai, nors ir parašyti bendrine kalba, bet, skaitant juos, juntama, kaip tekstuose pradeda plaukti žemaičių kalba. Tai ir yra žemaičių kalbos dvasia“, – įsitikinęs kalbininkas.

J. Pabrėža sakė, kad su R. Granausku buvo pažįstamas ir, nors juodu ne itin dažnai susitikdavo, vis dėlto ryšį palaikė, daug kalbėdavosi telefonu. Rašytojui buvo kančia gyventi ne Žemaitijoje, todėl pačioje savo gyvenimo pabaigoje, kai dėl sveikatos nebegalėjo išeiti iš namų, jis daug kam, o ypač žemaičiams, skambindavo telefonu.

„Skambindavo ir man. Tie skambučiai būdavo vėlyvi. Būdavo, jau miegodavau ir suskambėdavo telefonas. Kalbėdavomės su Granausku apie gyvenimą. O vieną naktį kalbėjomės ir jis man sako: Juozai, padainuokim. Ir, žinokit, dainavom dainą „Ir paaugo žalia liepa“. Žemaitiškai“, – prisiminė J. Pabrėža.

Į Romualdo Granausko 80-gimimo metinėms paminėti skirtą vakarą atvyko ir rašytojo dukros Gintarė ir Inga bei anūkas Jeronimas. Jie džiaugėsi, kad Skuode taip gražiai paminimas jų tėvelis ir jo kūryba toliau populiarinama.

Vakarą vainikavo Skuodo rajono kultūros centro Žemaičių teatro spektaklio „Teisės gīventė kaina“ (pagal R. Granausko noveles) premjera. Scenarijaus autorius ir režisierius Edmundas Untulis.

Birutė Sruogienė
Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Skaitytojų