Klaipėdos knygų mugė -akimirkos

VI Klaipėdos knygų mugė: nuo knygų pristatymų iki edukacinių užsiėmimų

„Laimei, Rėza“ – atrasti ir padovanoti

VI Klaipėdos knygų mugė, vyksianti spalio 4-6 dienomis, minės Valstybės atkūrimo šimtmetį, tad neatsitiktinai šios mugės pavadinimas – „Laimei, Rėza“. Liudvikas Rėza pirmasis savo lėšomis išleido Kristijono Donelaičio poemą „Metai“, kurio leidimui šiemet sukanka 200 metų. Klaipėdos knygų mugės atidarymo proga (spalio 4 d. 12 val.) bus pristatoma nauja kompaktinė plokštelė „Metų“ metai: Vyžlaukio „viežlybieji“ ir „nenaudėliai“. Pirmą kartą vienoje plokštelėje įrašytas visas K. Donelaičio literatūrinis palikimas, kurį įskaitė Klaipėdos miesto aktoriai.

Valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti veiks Kauno apskrities viešosios bibliotekos parengta paroda „Tarpukario Lietuvos šventės ir iškilmės“, aktorės Virginijos Kochanskytės ir klarnetisto Valdo Andriuškevičiaus atliekama programa „Šimtmečio dialogas: dedikacija Sigitui Gedai ir Maironiui“. Dzūkų vakaras „Dzūkiškai ant jūros kranto“, Astridos Petraitytės „Algirdas. Iš Kauno. Kuriant valstybę“, Vasilijaus Safronovo, Vytauto Jokubausko, Vyganto Vareikio, Hektoro Vitkaus „Didysis karas visuomenėje ir kultūroje: Lietuva ir Rytų Prūsija“, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos „Vardą rašysim ant laiko delnų“ knygų pristatymai. Šeimas turėtų sudominti edukacinės dirbtuvės „Šimtas inkilų LAISVĖS paukščiams“, kurių metu inkilus gražinsime lietuviškais žodžiais ir šimtmečio simbolika.

Svečiai iš užsienio

Jau šeštus metus spalio pradžioje vykstanti ir tradicija tapusi Klaipėdos knygų mugė šiais metais grįžta su dar platesne renginių programa, kurioje vyks ne tik susitikimai su knygų autoriais, leidėjais, bet ir įvairios edukacijos, parodos, spektakliai. Knygų mugės organizatorė ir sumanytoja Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Laima Pačebutienė džiaugiasi, kad kiekvienais metais knygų mugė pasižymi itin didele renginių gausa, kurioje stengiamasi pritraukti svečių iš užsienio šalių. Šie metai ne išimtis, nes bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultetu, kūrybines „Pop-up“ knygos kūrimo dirbtuves pristatys iliustratorius, grafinio dizaino meistras Eric Singelin iš Prancūzijos, taip pat vyks kūrybinis užsiėmimas su iliustratore Agathe Demois (Prancūzija). Norintys geriau pajusti knygų mugės tarptautiškumo skonį, galės dalyvauti susitikime su vaikų rašytoja R. Helmsdal (Farerų salos, Danija) arba romano „Raudonos pelytės“ autore Jutta Noak (Vokietija).

 „Mūsų tikslas, kad kiekvienas užsukęs į knygų mugę ne tik norėtų nusipirkti knygas, bet ir rastų sau patinkantį renginį ar edukaciją. Jei žmogus atėjęs į knygų mugę norės pasilikti čia ilgiau, tai bus didžiausias darbo įvertinimas“, – teigia Klaipėdos knygų mugės organizatorė Laima Pačebutienė.

Knygų gurmanams – nauji atradimai

Šiais metais rašytojų sąjungos leidykla atsiveža ką tik pasirodžiusią Sigito Gedos dienoraščių knygą „Žalieji pergamentai“, norvegiškai jūrišką Roy Jacobsen romaną „Neregimieji“, bus pristatomas ir ketvirtasis rašytojos Monikos Budinaitės romanas „Selfų slėnis“. Charibės leidykla į mugę atveža meninį albumą „1000 architektūrinių šedevrų“, kurioje ne tik 1000 pastatų, bet ir aprašyta architektūros istorija, pasaulio architektų biografijos. ANDRENOS leidykla kvies skaitytojus įsigyti lietuvių autorių knygas: naują Irenos Stulpinienės knygą „Fizika širdimi“, Evaldo Kazragio literatūrinius etiudus „Gyvenimo fizikas“, jaunos rašytojos Lijanos Simanonytės detektyvinį romaną „Išlikti“. EGLĖS leidykla parengė staigmeną –  Remigijaus Žukausko romaną  „Labdarinė fėja“,  kuris, pasak pačių leidėjų, pretenduoja būti geresnis net už Harį Poterį, taip pat Viganto Giedraičio fotoalbumą „Tarp vėjų ir vandenų“. Leidykla „Žara“ pristatys prof. Dr. E. Skerstono naujausią leidinį „Mada. Prabanga. Stilius“. Klaipėdos universiteto leidyklos direktorė Lolita Zemlienė teigia, kad Klaipėdos skaitytojus sudominti moksline literatūra nėra paprasta, tačiau vis tiek žada pristatyti mokslines monografijas, studijų knygas. Knygų mugėje laukia dar daug kitų skirtingų žanrų  knygų, kurias kiekvienas turės galimybę pavartyti, paskaityti, o labiausiai patinkančias įsigyti mažesnėmis nei siūloma knygynuose kainomis.

Klaipėdos knygų mugė leidėjų akimis

Jau ne pirmus metus uostamiestyje vykstanti knygų mugė sulaukia vis didesnio leidyklų susidomėjimo. Tad prieš prasidedant Klaipėdos knygų mugei paprašėme keleto leidėjų pasidalinti savo įžvalgomis apie Lietuvoje rengiamas knygų muges. Charibės leidyklos vedėja Rita Kubilienė įsitikinusi, kad „knygų mugės yra kultūrinis įvykis, labai svarbus ne tik leidėjams, bet ir visai bendruomenei. Geriausios knygų mugės yra tos, kurioms ir leidėjai, ir mugių šeimininkai gerai pasirengę. Jei galima pasakyti komplimentą, tai Klaipėdos knygų mugė yra viena sėkmingiausių Lietuvos knygų mugių“.

Eglės leidyklos direktorius Antanas Stanevičius paklaustas apie knygų mugių lankytojų skirtumus skirtinguose miestuose pabrėžė, kad: „Klaipėdiškis lankytojas mielas, draugiškas, šiltas. Vilniuje daugiausia suvažiavusieji iš visos Lietuvos, tad labai įvairūs. Kaune yra senosios inteligencijos, kuri be kultūros gyventi negali. Gaila, kad jos mažai telikę“. O pasiteiravus apie Klaipėdos knygų mugę leidyklos direktorius prasitarė, kad „kolegos iš kitų Lietuvos miestų apie Klaipėdos knygų mugę kalba kaip apie Pažadėtąją Žemę – vien ilgesingi ir dvasingi prisiminimai.“

Tačiau leidėjai įžvelgia ir knygų rinkoje kylančius pavojus, kurie temdo entuziazmą. Leidyklos ANDRENA vadovė Nijolė Petrošienė teigia, kad „knygų rinka yra atsidūrusi padidėjusios rizikos zonoje. Ji yra įtempta ne tik dėl monopolistinių leidyklų veiklos, iš vienos pusės, bet ir dėl el. knygų ypač greito brovimosi į knygų rinką. Taip pat agresyvėja kopijavimas, plagijavimas, autorių teisių pažeidinėjimas. Kol kas leidėjai sunkiai suranda efektyvių sprendimo būdų nuo išvardintų blogybių apsisaugoti. Nepaisant visko, Lietuva vis dar skaito.“

Spalio 4-6 dienomis Klaipėdos knygų mugėje vyks keturiasdešimt trys renginiai iš kurių vyks net 23 nemokamos edukacijos. Kviečiame apsilankyti ir puikiai praleisti laiką vienoje spalvingiausių knygų mugių Lietuvoje!

Ieva Grigaitytė

Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos

Kultūrinės veiklos vadybininkė

Similar Posts

Parašykite komentarą