VII-oji Klaipėdos knygų mugė stebins netikėtumais

Spalvinga, netikėta, pilna staigmenų – tokia laukia VII-oji Klaipėdos knygų mugė. Spalio 3-5 dienomis Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje įsikurs skirtingi kūrėjai, skirtingi knygos formatai, ypatingos istorijos, Jono Meko pulsuojantis kadras, Fluksiškas dėmesys paprastam kasdienybės objektui.

Šių metų mugės šūkis – „Kvėpuok!”. Gan neįprastu šaukiniu renginio organizatoriai kvies lankytojus gyventi, jausti, būti. Klaipėdos knygų mugė išsiskirs tuo, kad joje lankytojams bus siekiama sukelti nuostabą, iškrėsti pokštą. Juk šiandien gyvename nuolatiniame judėjime, skubame ir dažnai pamirštame sustoti, apsidairyti, džiaugtis esamu momentu, tad ir mugės šūkis neatsitiktinai parinktas – KVĖPUOK, tai, tarsi, priminimas mums neužmiršti gyventi.

VII-oji Klaipėdos knygų mugė lankytojus pasitiks ypatinga programa. Be tradicinių renginių – susitikimų su autoriais, knygų pristatymų, diskusijų, – vyks MO muziejaus eksponatų paroda, performatyvios poezijos (slemo) varžybos, veiks vinilo kampas, komiksų ir erdvinių knygų kūrimo dirbtuvės vaikams ir suaugusiems.

Pirmą kartą Klaipėdoje su savo gerbėjais susitiks rašytojas slemeris Marius Povilas Elijas Martynenko. Mugės metu taip pat veiks vinilo kampas. Visi melomanai ir prijaučiantys muzikai bus kviečiami ne tik įsigyti plokšteles, jų pasiklausyti, bet ir sužinoti daugiau apie rankų darbo aparatūrą, aplankyti muzikai dedikuotas parodas. Mugės naujiena – ypatinga ekspozicija, kuri veiks tik vieną valandą kiekvieną mugės dieną. Požeminėje fluksus ekspozicijoje bus pristatomi Džordžo Keicono, Acefalo Miazmos, Beno Šarkos, Remigijaus Treigio, Vlado Balsio, Pauliaus Sadausko ir Edmundo Lukmino kūriniai.

Šiųmetinės Klaipėdos knygų mugės veidas, kūrėjas Benas Šarka sukurs instaliaciją bibliotekos kiemelyje esančioje Antrojo pasaulinio karo lauko slėptuvėje. Ji mugės lankytojams viešai bus atidaryta pirmą kartą.  Gerlacho palėpėje įsikurs Jono Meko kampas, kuriame Jono Meko Vizualiųjų Menų Centro vadovas Gintaras Sodeika pristatys Fluxus parodą. Šioje erdvėje kiekvieną dieną bus demonstruojami Jono Meko filmai, tarp kurių dar Lietuvoje nerodytas, 1964 m. apdovanotas pagrindiniu prizu Tarptautiniame Venecijos kino festivalyje filmas „The Brig“.

Visus atvykusius į mugę, organizatoriai bibliotekos kiemelyje kvies dalyvauti meninėje instaliacijoje „Batai, bateliai, batukai“. Kūrybiniame veiksme dalyviai bus kviečiami prikalti savo batą ir užrašyti jo istoriją į instaliacijos vietoje kuriamą batų knygą. Akcija „Knygų nešėjo era Klaipėdos mieste“ mugės dalyvius kvies atnešti į biblioteką pasiskolintas iš draugų, pažįstamų ar artimųjų knygas ir jas su bibliotekininkų pagalba grąžinti teisėtiems savininkams.

Ne mažiau įvairių veiklų mugės metu lauks vaikų bei paauglių. Organizatoriai kvies jaunimą į komiksų kūrimo dirbtuves kartu su Reinaldu Šulskiu, iliustratorėmis Lina Itagaki, Greta Alice. Edukacijų metu dalyviai įgis žinių ne tik apie komiksus, bet ir pieš super didvyrius, pasakų herojus. Jaunimas kviečiamas dalyvauti ir vokiečių iliustratorės Antje von Stemm kūrybinėse dirbtuvėse „Sukurk savo Pop-up knygą“. Autorės erdvinės knygos apdovanotos Vokietijos jaunimo literatūros, Luchs premija, kuri skiriama geriausiems Vokietijos vaikų knygų kūrėjams. Vokiečių menininkė Maike Biederstaedt kvies kurti erdvinius sveikinimo atvirukus iš popieriaus „Kvadratai, trikampiai, taškai. Atviruko dirbtuvėlė“. Iliustratorės kūrinių užsakovai pasaulyje žinomos leidyklos Prestel Publishing, Dorling Kindersley, MoMA. Šiose kūrybinėse dirbtuvėse dalyviai sužinos pagrindinius erdvinių objektų iš popieriaus kūrimo principus, išmoks sujungti atskiras geometrines formas į trijų matmenų skulptūras. Besidomintys fotografija galės apsilankyti Artūro Šeštoko organizuojamose edukacinėse dirbtuvėse.

Vaikams su autizmo spektro, kalbos ir komunikacijos sutrikimais veiks sensoriniai skaitymai pagal Rob Scotton knygelę „Avinėlis Raselas“. Taip pat  mugės metu organizatoriai kvies išbandyti edukaciją „Minkštai“. Projektas „Minkštai“ tai – sukurti natūralios vilnos objektai, skirti kūrybiškai naudoti edukacinių užsiėmimų metu. Objektų paskirtis – nuraminti jausmus, emocijas bei padėti atsiskleisti vaikų galimybėms kūrybiškai bendrauti, skatinti jų vaizduotę bei netiesiogiai ugdyti meno estetikos pojūčius. Edukacijas ves kvalifikuotos edukatorės.

Visi VII-osios Klaipėdos knygų mugės renginiai – nemokami.