Zarasiškiai pakviesti į „Žemaičių kultūros dieną“

Spalio 19 d. susirinkusiems Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje skuodiškiai – respublikos moksleivių, atliekančių liaudies kūrybą, konkurso „Tramtatulis“ dalyviai; žemaitiškų skaitymų rajono ir Žemaitijos regiono turų nugalėtojai bei prizininkai; respublikinių tarmiškos kūrybos konkursų laimėtojai ir kiti etninio identiteto puoselėtojai – parodė programą „Žemaičių kultūros diena“.

Lenkimiškis armonikierius Benediktas Šiumbrys renginį nuspalvino nuotaikingais muzikos kūriniais. Humoro grupė „Kvietkas“ iš Šatraminių – Danguolė Pauliuvienė su Adelija Riepšiene – šmaikščiai akcentavo nūdienos aktualijas. Mosėdžio gimnazijos aštuntokė Armantė Kontrimaitė, kurią dainuoti moko Vita Pajarskienė, padainavo autentiškų žemaitiškų liaudies dainų. Tos pačios mokymo įstaigos septintokė Agnė Jakučinskaitė (anksčiau skaitovų konkursams ruošta mokytojos Dalios Noreikienės) bei Ylakių gimnazijos 7 a klasės mokinė Ugnė Genčaitė (mokytoja Asta Gūžienė) programoje dalyvavo kaip skaitovės, o Skuodo P. Žadeikio gimnazijos 3 b gimnazinės klasės mokinys Auksius Račkus – kaip tarmiškai rašantis autorius. Savo kūrybos paskaitė ir lenkimiškiai: bibliotekininkės, literatės Gražina Daukantienė bei Romalda Bridikienė ir rajone žinomas literatas, kraštotyrininkas, muzikantas Leonas Rimeikis. Visi trys, kaip ir D. Pauliuvienė, – Skuodo literatų klubo „Nojus“ nariai. Žemaitiškai rašančių autorių būrį papildė ketvertas skuodiškių: taip pat „Nojaus“ narė Adelė Mosteikienė; režisierius ir dramaturgas, Skuodo žemaičių teatro įkūrėjas bei vadovas, poetas, prozininkas, vertėjas ir bibliotekininkas Edmundas Untulis; buvęs pastarojo vadovaujamo teatro artistas, trijų respublikinių tarmiškos kūrybos konkursų laureatas, pirmojo „Slem‘o“ Klaipėdoje nugalėtojas Pranis Žvinklys bei Skuodo žemaičių draugijos pirmininko pavaduotoja, Skuodo literatų klubo „Nojus“ prezidentė, Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorė, respublikinių tarmiškos kūrybos konkursų laureatė bei nugalėtoja Dalia Zabitienė. Pastaroji vedė ir programą, kurios žiūrovai ne tik sužinojo apie Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos veiklą žemaitiškų leidinių leidybos srityje, bet ir parodė, kaip moka žemaitiškai, laimėdami prizų.

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė projektinei veiklai G. Daukantienė susirinkusiuosius supažindino su šios įstaigos įgyvendinamu kultūros ir meno projektu „Mūsų stiprybė – kalboje ir kultūroje“. Jam laimėtas LR kultūros ministerijos bei Lietuvos kultūros tarybos finansavimas suteikė skuodiškiams galimybę programą „Žemaičių kultūros diena“, su kuria jau lankytasi ne viename šalies mieste, spalio 19-ąją parodyti ir Zarasų gyventojams. Lygiai prieš mėnesį ją matė vilniečiai ir gyvenantys Trakuose. Kadangi šio projekto tikslas – atskleisti Skuodo rajono, o kartu – ir visos Žemaitijos kultūros savitumą kitų Lietuvos regionų gyventojams, skatinti mūsiškių žemaičių kūrybiškumą.

Pagal šį projektą išleista skuodiškių veiklą gimtajai žemaičių kalbai puoselėti atspindinti brošiūra, kurioje spausdinama ir tarmiškos kūrybos, „Mūsų stiprybė – kalboje ir kultūroje“. Nuo šiol tą leidinį bus galima rasti ir Zarasų bibliotekoje.

Dalia ZABITIENĖ
Nuotraukos Renatos GRICIŪTĖS